Fronsac, Canon-Fronsac, Castillon-Côtes de Bordeaux, Côtes de Bourg, Entre Deux Mers
Kromě oblastí Pomerol a Saint-Emilion se podél pravého břehu řek Garonne, Dordogne a Gironde nachází ještě určitý počet dalších zajímavých apelací.
Fronsac | Canon-Fronsac
Ačkoli apelace Fronsac a Canon-Fronsac jsou situované kousek od slavných apelací Pomerol a Saint-Emilion, vína odtud pocházející se vínům St. Emilionu a Pomerolu příliš nepodobají.
..
Vína z Fronsacu byla velice ceněna již za doby kardinála Richelieua v 17. století, kdy byla dodávána do Versailles na královský dvůr. Později ale jejich sláva poklesla. Definitivnímu pádu pak napomohlo nařízení o zvyšování podílu Cabernet Sauvignonu ve výsadbě. A tak klesal zájem, ceny i kvalita.
Od devadesátých let minulého století ovšem dochází k obratu. Vinaři v této půvabné kopcovité krajině s četnými pahorky, údolími a zčásti i prudkými svahy, situované severně od Libourne (nepsané hlavní město pomerolské vinařské oblasti), s půdou posazenou na fosílie bohatém vápencovém podloží nebo na jílovitě-vápencové půdě smíšené s pískem, navazují na někdejší středověkou slávu.
Po dlouhých desetiletích úpadku zaznamenávají zdejší vína zasloužený vzestup. Avšak vína z Fronsacu jsou velice různorodá. Převážně hodně výrazná a koncentrovaná, postavená na odrůdě Merlot, vytvořená v dynamickém moderním stylu. Jedná se o vína, která v sobě shromažďují obrovský ovocný potenciál, silný kořenitý nádech, působivé tóny lanýžů a pořádnou porci taninů.
Nicméně najdou se zde vína také podstatně klidnější, kultivovaná, vína s umírněnou koncentrací bobulovitého ovoce a jemnou kořenitostí, plná, hluboká a kulatá, mnohá velice minerální. Některá možná ne tak komerčně úspěšná, ale o to zdejším vinařům primárně evidentně nejde. U vín z Fronsacu si prostě můžete vybrat přesně podle svého gusta.
Mezi hvězdy apelace Fronsac patří Ch. Carlmagnus, Ch. Villars (tradiční styl), Ch. Dalem (moderna), Ch. Clos du Roy, Ch. Vieille Cure, Ch. Moulin Haut-Laroque nebo Ch. Les Trois Croix (klasika).
Castillon Côtes de Bordeaux
Apelace Castillon - Côtes de Bordeaux se nachází na východ od St.-Emilionu. Jedná se o kopcovitou oblast, jejíž vinice navazují na jílovitě-vápencovou půdu St.-Emilionu.
Asi nemá smysl vracet se příliš hluboko do historie, ale v minulosti byla vína z Castillonu spíše řídká, nepříliš plná a málo koncentrovaná, jednoduchá až obyčejná. V osmdesátých letech 20. století se ale místní vinaři rozhodli pro striktní kvalitativní opatření. Zvýšili hustotu výsadby a více redukovali výnosy. Brzy se ukázalo, že vína získala zřetelně vyšší koncentraci a hustší ovocnost.
A nová generace vinařů pak dokázala jít ještě dál. V současné době se zde vyrábějí skutečně fascinující, plná a komplexní vína, vytvořená převážně z odrůd Merlot a Cabernet Franc, v mnohém podobná vínům Saint-Emilionu. Vinice v Castillonu jsou velice různorodé. V nížinách se nacházejí úrodné aluviální půdy poblíž řeky Dordogne, které jsou složené z naplavenin. O něco atraktivnější půdy se pak nacházejí na vápencových a jílovitě-vápencových svazích, které se rozkládají na severu apelace. Tyto zajímavé polohy se pak navíc dostaly do hledáčků slavných vinařů především z Pomerolu a St.-Émilionu, kteří díky vlastním zkušenostem v pěstování a zpracování révy pozvedli vína z Castillonu na vynikající úroveň.
Mezi současné hvězdy apelace patří Ch. Montlandrie (majitel Denis Durantou, mj. vlastník slavné pomerolské ikony L´Eglise Clinet), Domaine de l´A (vlastní slavný enolog Stéphane Derenoncourt), Ch. d´Aiguilhe (majitel Stephan von Neiperg, mj. Canon La Gaffeliere, Clos de L´Oratoire, La Mondotte), Clos les Lunelles (majitel Gerard Perse, vlastní Ch. Pavie), Ch. Clos Puy-Arnaud, Ch. Joanin-Bécot nebo Ch. de Pitray.
Côtes de Bourg
Apelace Côtes de Bourg je jedna z nejstarších apelací Bordeaux. Nachází se na sever od města Bordeaux, v okolí městečka Bourg-sur-Gironde, které leží na pravém břehu soutoku řek Dordogne a Garonne. První vinice zde ve 2. století n/l založili Římané. V dřívějších dobách působilo toto městečko jako důležitý přístav. Během anglické nadvlády nad Akvitánií zde bylo naloděno a odesláno do Anglie mnoho kvalitního vína.
Vinice o celkové rozloze 3 950 hektarů se rozkládají za městem Bourg. Římanům se tyto k jihu odvrácené vinice jevily jako ideální místo pro pěstování vína (naproti přes řeku v Médocu byly tenkrát pouze bažiny). V Cotes de Bourg je díky jižní orientaci přibližně o 10 % víc slunečního svitu než v jiných oblastech Bordeaux, navíc průměrné extrémní teploty jsou o jeden až dva stupně nižší. A také noci jsou ideálně chladné.
Zákonem povolené výnosy 54 hektolitrů z hektaru a různé typy půd - jílovitě-písčitá (nejrozšířenější), vápencová půda někde přecházející ve štěrk či jíl, nebo velice specifická tzv. fronsadská molasa, což je červeno-hnědá hlína složená z různých naplavenin - zajišťují hodnotná červená vína, z nichž mnohá jsou velice stylová.
Z pěstovaných odrůd zde převažuje Merlot (65 %), následují Cabernet Sauvignon (20 %), Malbec (10 %) a Cabernet Franc (5 %). V malém množství se zde vyrábí také bílé víno (cca 7 % z celkové produkce), proto se pěstují i bílé odrůdy Sauvignon Blanc (41 %), Colombard (23 %), Sémillon (23 %), Muscadelle (8 %) a Sauvignon Gris (5 %).
A byť Côtes de Bourg je ze všech výše zmíněných apelací od St.-Emilionu a Pomerolu nejvíce vzdálená, přesto je zde spousta vín, která jsou svým charakterem vínům ze St.-Emilionu i Pomerolu hodně podobná. V Côtes de Bourg je prostě stále co objevovat.
Nejznámější vína apelace Côtes de Bourg jsou Ch. Roc de Cambes (majitel F. Mitjaville, mj. vlastník slavného saint-emilionského Ch. Tertre Roteboeuf), Domaine de Cambes (stejný vlastník), Fougas Maldoror (majitel-tradicionalista Jean-Yves Béchet), Ch. Bégot nebo Ch. Guerry.
Entre Deux Mers
Tato rozlehlá oblast situovaná na východ od města Bordeaux vděčí za svůj název své poloze mezi dvěma akvitánskými toky, řekami Dordogne a Garonne. Již Římané toto území nazývali "inter duo maria", tedy mezi dvěma moři.
Jedná se o vysoce produktivní apelaci, jejíž označení původu platí pouze pro bílá vína. Zdejší červená vína, z nichž mnohá vykazují velmi vysokou kvalitu, nesou označení AOC Bordeaux nebo Bordeaux Supérieur.
Půdy, které tvoří tuto rozlehlou vinařskou oblast, jsou jedny z nejrozličnějších v Bordeaux. Jedná se o velmi rozmanité povrchové vrstvy - od naplavenin podél řek, po štěrkovité půdy na stráních, pahorcích a hřebenech, až po vápencové, křemenité nebo jílovitě-písčité úseky (tzv. "boulbénes", tedy jílovitý pískovec), hojně se vyskytují na nížinných planinách.
A protože Entre Deux Mers je hlavně oblast bílých vín, z pěstovaných odrůd převažuje Sémillon, Sauvignon Blanc a Muscadelle. Následují Colombard, Merlot Blanc či chladu odolná Ugni Blanc (známá hlavně z vinic v okolí městečka Cognac). Oblast Entre Deux Mers je známa svými metodami vysokého a širokého vedení révy. Bílá vína z Entre Deux Mers jsou velice živá a temperamentní, s výrazným citrusovým charakterem (podle poměru odrůdy Sémillon ve směsi). Sami Francouzi hodnotí tato vína jako odvážná a svěží, která se skvěle pijí nejen samostatně jen tak pro radost, ale také ke všem darům moře.
Hlavní modrou pěstovanou odrůdou je Merlot, následují Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc (částečně také Malbec). Složitost aromat, temná a intenzivní barva, ovocná koncentrace a lahodnost tříslovin podtrhující kvalitu terroiru schopného produkovat červená vína, jejichž potenciál zrání a stárnutí může u nejlepších vinařů v nejlepších ročnících dosáhnout až 12 let. I takto by se dala charakterizovat červená vína z Entre Deux Mers.
Hvězdami oblasti jsou Ch. Marjossé (Pierre Lurton), Ch. Bonnet (André Lurton), Ch. Thieuley (F. Courselle), Tour de Mirambeauu, Rauzan Despagne nebo de Reignac.
↑ zobrazit méně
..
zobrazit více ↓