AKTUALITY
KWAK Amber ALE

KWAK Amber ALE

4. 8. 2021

"Kwak je polotmavé belgické pivo, kterému ke slávě napomohla také nápaditá sklenice ve tvaru baňky, uchycená v dřevěném držáku."

Více...

CHARLES DE CAZANOVE Champagne

CHARLES DE CAZANOVE Champagne

20. 7. 2021

"Brut Premier Cru"

Více...

LUPULUS Hibernatus

LUPULUS Hibernatus

28. 7. 2021

"Fantastické tmavé belgické "Strong ALE"!"

Více...

Brasserie l´Abbaye du VAL-DIEU

Brasserie l´Abbaye du VAL-DIEU

7. 2. 2021

"Vynikající belgická klášterní piva vařená podle přísné trapistické tradice!"

Více...

» více aktualit

Aktuality / komentáře

Dovezli jsme spoustu piv, ale i fantastická portská vína nejznámější výrobců!

28 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 10. 8. 2020

Pokud stejně jako já trávíte letošní dovolenou v Česku, možná, že v tomto newsletteru najdete několik zajímavých inspirací. Léto se pěkně rozběhlo, takže co pít jen tak pro potěšení v horkém letním večeru například při/po grilování? Mám pár tipů, za které bych se rozhodně nemusel stydět.

Nedávno jsme do naší nabídky zařadili druhý mimo francouzský region. Samozřejmě nikoli proto, že bychom na francouzských vínech po tolika letech objevili nějakou „skrytou vadu“, ale prostě proto, že portská vína jsou skutečně unikátní. Podobně unikátní jako například vína z bordeauxských apelací Sauternes a Barsac, jen trochu jinak.

Portské by mělo mít barvu tmavého koňaku, mělo by mít sladkost brazilského cukru, pikantní jemnost indického koření a bohatou příchuť sušeného ovoce, mělo by být lahodně sladké a zároveň chutnat jako tekutý oheň. Portské je unikátní víno určené k příjemnému popíjení po večeři. Je těžké si představit, že takto nádherně hřejivý „zimní“ nápoj byl vytvořený v tak horkém prostředí, jako je Portugalsko.

Jedná se o pozoruhodné sladké víno fortifikované (dolihované) čistým vinným destilátem (čistý/surový vinný destilát tvoří základní surovinu všech brandy, např. koňaku apod). Portské víno je naprosto fantastické letní pití, neboť je sice sladké a enormně silné (20 % alkoholu není výjimka), ale pije se hodně chladné (ideálně cca od sedmi do deseti °C), takže je lahodně osvěžující.

Po dvoutýdenním ochutnávání „mám v žilách“ test sedmi naprosto skvělých 10 YO portských nejznámějších a nejspíš také nejlepších výrobců a musím říct, byla to nádherná jízda! U portských vín totiž neplatí, jako například u malých producentů kdekoli na světě, že malý producent má výhodu. U portských vín je to opačně. Tady má obrovskou výhodu silný hráč (zpravidla ten největší), protože pouze ten má ve skladu tisíce sudů naplněných různě starým portským vínem, ze kterého pak může vytvořit naprosto dokonalou směs, na kterou malý producent prostě nemá materiál (dostatečné množství v sudech rozličně zralého vína).

Rád bych vám tato fantastická portská sedmi nejznámějších a zároveň pravděpodobně také nejlepších výrobců (Croft, Dow´s, Niepoort, Fonseca, Noval, Cálem, Cockburn´s), která jsme dovezli z Portugalska na konci předminulého týdne, nabídl k ochutnání.
http://www.topvino.cz/portugalske-vino/portske-vino/ze1768.html

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno