AKTUALITY
VIDEO

Domaine DE PIGNAN_ Châteauneuf du PapeJak se vyrábí portské» další videa

Aktuality / komentáře

Kampaň EN PRIMEUR BORDEAUX 2019 nabídla hned několik vynikajících příležitostí ke koupi!

03 - NEWSLETTER - EN PRIMEUR Z TOPVINO.CZ 27. 5. 2020

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

jak jsem již avizoval v posledním newsletteru, v průběhu pondělí a úterý vstoupilo na trh hned několik zajímavých vín.

V první sérii skvělých bílých vín Ch. Marjosse Blanc, Ch. Suduiraut Blanc Sec de Suduiraut (všimněte si o dost nižší ceny než vloni) nebo Ch. Lafaurie Peyraguey Blanc nastoupila na trh vynikající červená vína Château du Moulin Rouge (nově postoupilo o třídu výš do kategorie Cru Bourgeois Superieur), Ch. Lamothe Cissac, Ch. du Retout, Ch. Clos Manou, Domaine du Bouscat (Caduce, Cuvée La Gargone, Portes de I´Am) a několik dalších – Ch. La Tour de Bessan, Ch. d´Arsac (obě vína apelace Margaux) či Ch. Haut-Bergey (Pessac-Léognan).

Další zajímavá vína včetně jednoho opravdu hodně luxusního byla uvolněna na trh včera odpoledne.

Château BEAUMONT 2019 (Haut-Médoc) je jedno z nejpopulárnějších vín na našem trhu (v nově ustavené klasifikaci „Bordeaux Cru Bourgeois en 2020“ bylo zařazeno do třídy Cru Bourgeois Superieur). Jedná se o ideální víno pro každého, kdo se právě chystá na první zkušenost s víny z Bordeaux a hned na začátku nechce utrácet majlant. Solidní a dobře pitelné již jako mladé. Ačkoli jsem 2019ku nemněl možnost ochutnat, přesto jsem si jistý, že poměr kvalita vs. cena je jako obvykle vynikající. Cena nižší o 10 % oproti 2018! FACTOR X: 9/10 (rozhodně doporučuji!)

Na našich web stránkách v sekci EN PRIMEUR pak najdete z mého pohledu klíčové faktory, jejichž souhrn vytváří sílu inspirující k nákupům vín v kampani EN PRIMEUR 2019. U vín, která jsem neochutnal jsem se tak snažil nahradit klasické hodnocení.

FACTOR X představuje souhrn indicií (atraktivita ceny, renomé vinařství, kvalita ročníku, odolnost vinice), na jejichž základě si vám dovolím dané víno doporučit ke koupi. Samozřejmě se jedná pouze o můj osobní názor, na který nemusíte brát zřetel. Ale třeba vám přijde vhod.

Château LANESSAN 2019 (Haut-Médoc) - stejně jako v několika posledních ročnících nepochybně vynikající víno! Generální manažerka Paz Espejo (na Ch. Lanessan působí od roku 2009) „vytáhla“ toto vinařství mezi nejlepší producenty apelace Haut-Médoc (v současné době konzultuje známý Hubert de Bouard (majitel Ch. Angelus).

Já jsem si ale namísto vína r. 2019, které jsem tentokrát pochopitelně neměl možnost ochutnat, odkorkoval víno ročníku 2001. Téměř 20 let staré víno „Cru Bourgeois“ a nemá chybu! Chuť tohoto vína je prostě skvělá, což znamená, že vinice Lanessanu má mimořádný potenciál (samozřejmě s přihlédnutím k umění nejen tehdejšího hlavního konzultanta). Jsem si jistý, že nákup tohoto vína je velmi dobrá koupě. Navíc cena je o 13 % nižší než vloni. FACTOR X: 9,5/10 (rozhodně doporučuji!)

Na letošní EP trh právě vstoupilo fenomenální víno Ch. Tertre Roteboeuf (St.-Emilion). Majitel Francois Mitjavile uvolnil vína, která jsou rok co rok naprosto fantastická! Cenu svých tří vín (Tertre Roteboeuf, Roc de Cambes, Domaine des Cambes) ale snížil jen nepatrně.

Château TERTRE ROTEBOEUF 2019 (Saint-Emilion)
FACTOR X: 9/10 (skvělá investice)

Château ROC DE CAMBES 2019 (Cotes de Bourg)
FACTOR X: 8,5/10 (cena mohla být nižší)

DOMAINE DE CAMBES 2019 (Cotes de Bourg)
FACTOR X: 8/10 (velmi dobře pitelné víno, ale cena mohla být nižší)

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

P.S. (1) Na zítřek se pak o vstup na en primeurový trh přihlásilo známé Ch. Malescot St.-Exupery 2019 (apelace Margaux).

P.S. (2) Vzhledem k právě začínající kampani EN PRIMEUR BORDEAUX 2019 bych vás rád upozornil, že intenzita našich newsletterů může být pro někoho z vás dost obtěžující. V případě, že o informace o nabídkách vín Bordeaux 2019 nemáte zájem, dejte mi prosím vědět (kalina@topvino.cz), po dobu EP kampaně vám vypnu doručování newsletterů. Anebo se od příjmu našich newsletterů jednoduše natrvalo odhlaste (viz spodní část každého newsletteru).

Facebook profil Topvíno