AKTUALITY
CO TO JE EN PRIMEUR

CO TO JE EN PRIMEUR

24. 4. 2019

""

Více...

Cuvée Henri Cuvelier 2014

Cuvée Henri Cuvelier 2014

12. 5. 2020

"Velmi dobře pitelné víno za cenu, která nezarmoutí!"

Více...

Château Clos de Bouard

Château Clos de Bouard

16. 4. 2020

"Dame de Bouard 2017"

Více...

Château Bellisle Mondotte 2017

Château Bellisle Mondotte 2017

14. 4. 2020

"Silné jako býk! Přesto krásně pitelné!"

Více...

» více aktualit

VIDEO

ADNAMS Wild Wave Cider» další videa

Aktuality / komentáře

Pohled o několik desítek let nazpátek!

03 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 3. 2. 2020

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

kampaň EN PRIMEUR BORDEAUX 2019 se kvapem blíží, čímž chci říct, že moje sonda do světa vín starších ročníků není tak úplně náhodná. V poslední době jsem se skutečně zaměřil na více než deset let stará vína, v jejichž chuti a charakteru jsem hledal případné souvislosti s víny, z nichž většina bude za necelé tři měsíce nabízena v nové kampani „Bordeaux EN PRIMEUR 2019“.

Samozřejmě vím, že srovnávat mladé a staré nejde, nicméně myslím si, že to „staré“ může o lecčems napovědět. Věřím, že každým douškem starého vína je možné získat určitou představu o potenciálu vinic daného vinařství, případně jak velký dopad mají každý rok jiné klimatické podmínky na kvalitu jejich hroznů. Pochopitelně beru také v úvahu technologický pokrok.

Ale ať je to, jak je to, pokud se mi dostane do ruky téměř dvacet let staré bílé víno (byť excelentního ročníku 2000), jehož chuťová kvalita je bezprecedentní, je jisté, že jak vinice, tak schopnosti vinařství (a to i s ohledem na fakt, že nejen technologie udělala velký krok kupředu) jsou prostě výjimečné, a to v jakémkoli ročníku (viz „Y“ d´Yquem 2000 Blanc).

V poslední době jsem ochutnal spoustu vín. A ať už se jednalo o vína výjimečná, velmi dobrá, dobrá, ale třeba i již za zenitem (taková vína se ale nesnažím nijak „tlačit do nabídek“, neboť neumím psát oslavně o něčem, co mne nezaujalo), vždy jsem si z jejich ochutnávání zapamatoval celou řadu detailů, které se mi v jakékoli budoucí kampani EN PRIMEUR budou určitě hodit.

A pokud vás vína starších ročníků zajímají, dovolte mi nabídnout vám několik mých osobních tipů (samozřejmě pouze z poslední doby).

Château Bernadotte – bohužel toto Chateau se již několik let kampaně en primeur nezúčastňuje. Říká se, „sejde z očí, sejde z mysli“, nicméně poté co jsem ochutnal víno ročníku 2004, na toto rčení bych doporučoval rychle zapomenout. Bernadotte 2004 je excelentní „Cru Bourgeois“ (Haut-Médoc), které pokud sami neochutnáte, těžko tomu uvěříte. Bernadotte vlastní stejný majitel jako Ch. Pichon L. Comtesse (Pauillac). Více pak zde:
http://www.topvino.cz/francouzske-vino/bordeaux/medoc-cru-bourgeois/bernadotte/ze4-no75.html

Château Clos Floridene 2008 Blanc
Ačkoliv se jedná o bílé víno, jehož věk napovídá, že tohle rozhodně není žádný „teenager“, přesto je velice zachovalé a příjemně pitelné. Clos Floridene 2008 Blanc je dobře odvedená práce postavená na odrůdě Sauvignon Blanc. Květinová vůně a stejně tak květinová chuť doplněná o něžné ovocné tóny, to vše s překvapivě mladistvou dubovou přítomností, která vás nejvíce zasáhne, když přičichnete k právě vypité sklenici (doufám, že používáte kvalitní sklo vhodné pro konzumaci vín z Bordeaux). Clos Floridene 2008 je zajímavé bílé víno z Graves, které se momentálně nachází na svém životním vrcholu. Jedno z vín, za jehož výrobou stojí známý profesor enologie Denis Dubordieu. I když se jedná o bílé víno téměř dvanáct let staré, je nepochybné, že stále ještě nabízí víc, než stojí!
http://www.topvino.cz/francouzske-vino/bordeaux/bordeaux-blanc-bila-vina/clos-floridene/ze4-no254.html

Gravete de Certan 1998 je druhé víno slavného Vieux Château Certan (apelace Pomerol). Ale také jedno z vín, jehož chuť se v průběhu ochutnávky mění jako chameleon. Z počátku nevyrovnané, avšak někde uprostřed lahve se to zlomí a nastane překvapivá změna. A pak už se to jen krásně a krásně pije. Nemá smysl psát cokoli navíc. Možná jen, že více než dvacet dva let staré druhé víno vykazuje chuť, která je prostě těžko pochopitelná. Otázka zní: Co asi tak musí ročník od ročníku předvádět jejich první víno VCC?
http://www.topvino.cz/francouzske-vino/bordeaux/pomerol/vieux-chateau-certan/ze4-no251.html

Château Branon 2001 (Pessac-Léognan)
Výrazné víno na svůj věk s neuvěřitelně silnými taniny, za jehož výrobou stojí známá Helene Garcin, mj. majitelka slavného Ch. Clos L´Eglise (Pomerol) nebo podobně skvělého Ch. Haut-Bergey (St.-Emilion). Branon 2001 nabízí plnou chuť napěchovanou krásně zralými a neskutečně silnými taniny, jejíchž atraktivitu podtrhuje přítomnost silných dubových tónů. Špičková chuť! 93+/100
http://www.topvino.cz/francouzske-vino/bordeaux/pessac-leognan-graves/branon/ze4-no178.html

Pro dnešek vše, ale to neznamená, že víc vín starších ročníků jsem v lednu 2020 neochutnal. O ta další neméně skvělá se podělím v některém z příštích newsletterů.

Château Olivier 2003 (Pessac-Léognan)
Château Latour Martillac 2004 (Pessac-Léognan)

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno