AKTUALITY
BORDEAUX EN PRIMEUR 2023

BORDEAUX EN PRIMEUR 2023

9. 4. 2024

"Ch. CLOS DE LUNES - Lune d´Argent 2023"

Více...

Ch. LATOUR 2017 +  LES FORTS DE LATOUR 2018

Ch. LATOUR 2017 + LES FORTS DE LATOUR 2018

20. 3. 2024

"14 / 2024 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ"

Více...

12 / 2024 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ

12 / 2024 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ

13. 3. 2024

"Dovezli jsme z Châteauneuf-du-Pape!"

Více...

První nabídka Bordeaux EP 2023!

První nabídka Bordeaux EP 2023!

16. 1. 2024

"03 / 2024 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ"

Více...

» více aktualit

VIDEO

KILCHOMAN Distillery



» další videa

Aktuality / komentáře

Bordeaux 2007

AUDIENCE GCC Praha 2010 13. 2. 2010

AUDIENCE
Grand Cru Classé Bordeaux 2007


Od čtvrtka 11. února do pátku 12. února, tentokrát tedy dva dny, se konala akce určená všem příznivcům vín z Bordeaux - AUDIENCE Grand Cru Classé Bordeaux 2007. Stejně jako loni i letos se místem konání stal Rothmayerův sál Pražského hradu, a stejně jako loni jsme měli možnost ochutnat vína nového ročníku, která jsou bordeauxskými vinařskými domy právě uvolňována na světový trh. Audience Grand Cru Classé je akce francouzských vinařů z Bordeaux, kteří prostřednictvím majitelů chateaux nebo jejich nejvyšších zástupců přivážejí do Prahy každý rok v únoru českým spotřebitelům na ochutnání vína nového ročníku. Letošní - již šestá - Audience nabídla velice složitý a komplikovaný ročník 2007. Kdo přišel, nelitoval.

Ročník 2007 se do bordeauxské historie zapíše jako ročník vinaře, přestože to byla příroda, která donutila i ty nejslavnější mistry oboru sáhnout si na samé dno svých dovedností. Narazíme v něm na neuvěřitelně velké rozdíly nejen mezi oblastmi, ale i mezi jednotlivými víny. Klimatické podmínky nebyly dobré od samého začátku. Chlad, zima, mokro a hlavně nedostatek slunečního svitu, to vše vyžadovalo od každého vinaře specifický přístup. Byl to rok neustálých drobných bitev s plísněmi. Jistě ale nemusím zmiňovat, že deštivé počasí položilo vynikající základ pro vysokou kvalitu sladkých vín z oblasti Sauternes a Barsac.

Jak už jsem napsal v dubnu 2008, vysoké karty tentokrát držela odrůda Merlot, zvlášť pozorný přístup vyžadovala hlavně v Médocu. Kdo ji podcenil a nezvládl, může začít litovat. Komu se ale podařilo ji sklidit přesně na čas a dobře zralou, má vyhráno. Vinice Pomerolu a Saint Emilionu jsou položeny o něco výš než vinice Médocu, proto těžily nejen ze silného větru, který ofukoval keře a bránil je tak před plísněmi, ale i z teplejšího klimatu, takže Merlot na tom tady nebyl tak špatně. Nakonec se ale opět ukázalo, jak důležité je mít Cabernet. Jeho bobule byly sice malé, ale velmi kvalitní. Letošní Audience potvrdila, že Cabernet 2007 má krásný aromatický potenciál i dobrou koncentraci, ať už byl z Médocu, Pessacu, Léognanu, Pomerolu či Saint-Emilionu.

Rok 2007 prostě nevypadal dobře až do samého závěru. Někteří vinaři nevydrželi celoroční tlak a dopustili se chyb. Nešetřili postřiky, sklízeli dřív než měli a neprováděli co nejrazantnější třídění a odlistování. Nádherné počasí s bohatým slunečním svitem a teplem dorazilo na samém konci srpna. Nakonec to dopadlo o dost lépe, než celý průběh roku naznačoval, ale hlavně neporovnatelně lépe, než se vůbec čekalo. Seděl jsem na konci sklizně 2007 s majitelem Chateau Canon La Gaffeliére Stephanem von Neipperg na jeho chateau a přesně si pamatuji, jak hrabě říká: „Tohle celoročně nepříznivé počasí prostě musíš ustát až do konce, nesmíš zmatkovat. Ve vynikajícím ročníku dokáže vyrobit skvělé víno každý, ale tohle? Tohle bude rok specialistů“.

Teď už sedím zase doma u klávesnice a v hlavě si třídím dojmy z právě skončené šesté pražské Audience. Dívám se do poznámek a vidím Stephanovo víno Chateau Canon La Gaffeliére hodně nahoře, kousek pod ním navíc další Clos de L´Oratoire (91/100). Napadá mě jediné: Stephan rozhodně ví, co dělat, když příroda blázní.

P.S. Možná se někomu z vás bude zdát, že ročník 2007 je celkově předražený. Ano, některá vína taková zatím skutečně jsou, nedá se to už ale říct o všech. Na letošní Audienci jsem našel vína nejenom slabá a zatím ještě ne dobře vyvinutá, ale také vína skvostná, u nichž rozhodně nemá smysl řešit cenu. A takový je vlastně celý ročník 2007. Rozdílný ve všech směrech.

------------------------------

Mým vítězem se na letošní Audienci stalo víno Chateau FIGEAC 2007 (Saint-Emilion, Score: 93/100). Je perfektně vyrovnané a překrásně mohutné. Skvělé taniny dávají velkou naději do budoucnosti. Zatím excelentní!

Na druhé místo jsem posadil víno Chateau LASCOMBES 2007 (Margaux, Score: 93/100), které se pod novým majitelem (Americký investiční fond Colony Capital), ale se starým týmem, prezentovalo parádním kouskem. Na ochutnávkách en primeur v dubnu 2008 jsem byl s jeho hodnocením velmi opatrný, bál jsem se velké porce Merlotu (54 %), nicméně jak ukázala letošní Audience, na Lascombes Merlot zvládli skvěle a tak parádní je i jejich 2007čka. Vynikající taniny a výborně vyrovnaná chuť zaručují velký potenciál do budoucnosti.

Další vynikající počin, který mne ve čtvrtek zasáhl naplno, bylo víno Chateau LA CONSEILLANTE 2007 (Pomerol, Score: 93/100). Vykazuje výjimečné, dobře padnoucí taniny a dokonalou vyváženost. Nabízí jemné živočišné tóny, vůni fialek, malin, ostružin a červeného rybízu s kořenitou nadstavbou, a chuť, která pohladí patro.

Další víno v mojí horní desítce bude možná pro někoho překvapením, ale už v Bordeaux na ochutnávkách en primeur mne poprvé zasáhlo. Jedná se o červené víno Chateau SMITH HAUT LAFITTE 2007 (Pessac-Léognan, Score: 93/100). Rozhodně ještě lepší než ze sudu. Pěkně kulaťoučká chuť a parádně stavěné tělo, vynikající taniny, ovoce, koření, lanýže a dub, co víc si ještě přát. Jemnost, eleganci, noblesu? To tam je také!

Skutečnost, že mezi prvními bude i víno Chateau PICHON L. BARON 2007 (Pauillac, Score: 93/100) pro mne zase tak velkým překvapením není. Už na ochutnávkách en primeur bylo tohle víno vynikající a teď v Praze bylo ještě lepší. Baron zvýraznil taniny, potvrdil výbornou vyváženost, nasadil koření a usměrnil ovoce. Navíc mne přesvědčil, že v sudu nabral skvělý potenciál k dlouhému zrání (tohle je snad pro Barona typické, v sudu vždycky ještě něco přidá).

CANON LA GAFFELIERE 2007 (Saint-Emilion, Score: 92/100) u nás zabodovalo už na ochutnávkách en primeur, takže mě jeho dobře stavěné tělo a výborně vyrovnaná chuť ani moc nepřekvapila. Podíváme-li se navíc na odrůdové složení, zjistíme, že pro ty nejkomplikovanější roky je vlastně ideální, a proti všem vrtochům počasí přímo skvěle rezistentní. Merlot 55 %, Cabernet Franc 35 % a Cabernet Sauvignon 10 %. Jedna odrůda dokonale kryje druhou, a přitom žádná z nich se nemůže dostat do defenzívy. Chytré a účelné, navíc skvělé víno!

CLINET 2007 (Pomerol, Score: 92/100) je ultrajemné hebké víno, které nepotřebuje žádnou další ovocnou masáž. Zaujme extrémně jemnými taniny, spíše suchým stylem a výbornou vyvážeností. Na první dotyk neoslní, ale donutilo mě, abych se k němu vrátil. Je upřímné, dobře vyvážené sametové víno, já tomuto stylu říkám „feninine style“. Snad mě Ronan Laborde v dubnu na letošních ochutnávkách EP za tohle hodnocení nepleskne.

COS D´ESTOURNEL 2007 (Saint-Estéphe, Score: 92/100) a jeho mladší bratři LES PAGODES DE COS (s velice silným zemitým fundamentem) a GOULEE (velmi působivé, škoda, že se v kampani en primeur víceméně neobjevuje) byli na Audienci snad vůbec poprvé. Hlavně to ale bylo první víno, které ukázalo svoji nenapodobitelnou výjimečnost. Jako vždy maximálně delikátní a rafinované. Fantastická chuť, v níž dominují lesní plody s rybízem, plné tělo a znamenité taniny, dotváří neuvěřitelnou harmonii a sílu okamžiku. Cos d´Estournel je prostě víno, které musí uhranout každého!

GAZIN 2007 (Pomerol, Score: 92/100) je stejně jako Clinet velice jemné víno. Nabízí více ovocnou chuť a mírně plnější tělo, nicméně taniny jsou trochu schované v pozadí. Oproti Clinetu Gazin nepůsobí tak čistě a kultivovaně, nicméně jinak je to velmi vydařené víno, které zaujme parádní jiskrou.

BEYCHEVELLE 2007 (Saint-Julien, Score: 92/100) je nádherné, skvěle vyrovnané víno plné ovoce s dokonale nasátou dávkou dubových tříslovin. Tatam je typická beychevellovská živočišná „nasmrádlost“. Od té doby, co vyměnili všechny sudy ve sklepě, řadím toto víno mezi Top Class Saint-Julienu.

---------------------------------------------

Letošní Audience nabídla také celou řadu dalších velmi dobře udělaných vín (Giscours, Lagrange, Clos de L´Oratoire), a několik nečekaných vzestupů (d´Issan, du Tertre) a pádů (Palmer, Alter Ego de Palmer, Haut Bailly, Pavie Macquin, Latour Martillac).

Bohužel mezi extra pády musím zařadit i jedno z vín, které je postavené na odrůdě Merlot (49 %). Jedná se o víno Chateau PALMER 2007. Po ochutnávce zde panovalo velké rozčarování. A to nejenom u prvního vína. Ani dvojka Alter Ego de Palmer toho moc nenabízí. Obvykle to bývá tak, že druhé víno se vyrábí z trochu jiného (odlišného) poměru odrůd než víno první, ale u Chateau Palmer 2007 to tak není. U obou vsadili na Merlot a zřejmě neudělali všechno, jak měli. Podle mne je jejich jinak velmi dobrá štěrková vinice, na které Merlot pěstují, tentokrát nechala ve štychu. Opatrně řečeno, obě jejich vína jsou nudná, bez jiskry a bez života. Možná se ještě vzpamatují, myslím, že k nějakému vylepšení ještě určitě dojde, k jak zásadnímu si ale netroufnu odhadnout. Ochutnáme víno Palmer 2007 za dva roky a uvidíme. Jasné ale je, že u Palmerů by potřebovali hodně štěstí.

To štěstí, které zámek Palmer oklikou obešlo a usadilo se na Chateau Beaumont. Když jsem Beaumont chutnal poprvé ze sudu na degustacích en primeur v dubnu 2008, víno nevypadalo dobře. Beaumont je také postavený na Merlotu (52 %) a zpočátku vykazoval nepříjemné vrtochy. Víno bylo nudné a tenké, spíše vodové. Nicméně cosi se stalo. Je velice pravděpodobné, že Beaumont 2007 se v poslední fázi zrání v sudu nebývale chytil a nečekaně vyrovnal narůstající ztrátu. A z toho mám opravdu radost. Beaumont 2007 je dobré víno s dobře vyváženou chutí a příjemnou ovocností. Zaznamenal jsem také o něco silnější dubovou stopu, ale zrovna mně tohle nevadí. Musím ale také zmínit, že rozhodně déle než čtyři až pět let s ním ve svém sklepě nepočítejte.

Další zklamání na sebe nedalo dlouho čekat. Haut Bailly 2007 na mne působilo velice řídce, nevyrovnaně až plytce. Degustace tohoto vína mi připravila opravdu nepříjemné překvapení, protože při ochutnávce ze sudu tak špatně nepůsobilo. Což se ale nedá říct o jednom z nejpopulárnějších vín na našem trhu, o Chateau PAVIE MACQUIN. Tohle víno (2007) působilo hodně prázdně a vyčichle. Musím se přiznat, že podobně duté už bylo při ochutnávkách EP v Bordeaux. Ve skrytu duše jsem jen doufal, že se z toho dostane, bohužel se tak nestalo.

Závěrem konečně nějaká příjemná překvapení. Na prvním místě se musím zmínit o vínu Chateau MALARTIC LAGRAVIERE 2007. Jak můžete vidět v přiložené tabulce s celkovým hodnocením vín z letošní Audience, ve které jsou také body, které jsem vínům přiděloval při ochutnávkách ze sudu en primeur v Bordeaux, Malartic Lagraviere 2007 na mne působilo dobře již před dvěma roky a svoji překvapivě výtečnou vyváženost, plnost a bojovnost neztratilo dodnes.

Posledním příjemným překvapením je víno Chateau d´ISSAN 2007. Na letošní Audienci působilo o dost lépe, než na ochutnávkách en primeur v Bordeaux. Je zřejmé, že cestou téměř dvouletého zrání v sudu získalo výbornou vyrovnanost, příjemnou ovocnost a také taniny získaly na vážnosti. D´Issan se prostě hodně zlepšil.


-Adolf Kalina

Facebook profil Topvíno
Topvíno.cz

Vítejte na Topvíno.cz

Prosím potvrďte nám, že Vám již bylo 18 let.

Z důvodu legislativy platné v České republice je ověření věku nutností pro přístup na webové stránky nabízející alkoholické produkty.