AKTUALITY
VIDEO

KILCHOMAN Distillery» další videa

Aktuality / komentáře

Rekap z minulého týdne + dnes vydané VIEUX CHATEAU CERTAN 2021!

17 – EP 2021 / Bordeaux – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 20. 6. 2022

Dobrý den,

minulý týden jsme den co den měli možnost zachytávat nejlepší vína ročníku 2021. A protože hned na začátku týdne bylo uvolněno na trh EN PRIMEUR 2021 několik mimořádně kvalitních vín, nedalo mi to a na samém konci víkendu jsem si vybral k ochutnání víno Ch. Cos d´Estournel 1998.

Samozřejmě nebylo to jen tak bez příčiny. K ochutnávce tohoto téměř 24 let starého vína mě inspirovala špičková kvalita vína COS D´ESTOURNEL 2021. Asi nemá smysl popisovat výjimečnou chuť vína Ch. Cos d´Estournel 1998, stačí když zmíním, že tenhle vitální stařík s nízkým obsahem alkoholu, naprosto šokující harmonickou chutí a krásnou ovocnou koncentrací bez jakéhokoli náznaku nepatřičné kyselosti má ještě hodně let před sebou.

A víno Ch. Cos D´ESTOURNEL 2021 nezůstalo v nabídce osamoceno. V průběhu minulého týdne bylo uvolněno na trh hned několik dalších vynikajících vín, která má smysl mít ve vlastním sklepě (Ch. SMITH HAUT-LAFITTE 2021, Ch. LA CONSEILLANTE 2021, Ch. MARGAUX 2021 nebo Ch. FIGEAC 2021, Ch. La VIOLETTE, Ch. Haut-Bailly, Ch. LES CARMES HAUT BRION, Ch. VALANDRAUD, Ch. DUCRU BEAUCAILLOU, Ch. LE BON PASTEUR).

Vína z Bordeaux jsou v disciplíně umění stárnout a na lahvi se vyvinout do naprosté dokonalosti téměř neporazitelná. A ačkoli ročník 2021 nabízí velice heterogenní vína, přesto jsou zde díky extrémně nízké produkci k mání vína absolutní špičkové kvality, a to bez ohledu na jejich cenu! A právě z tohoto důvodu se může stát, že v průběhu pár let se jejich cena podstatně zvýší, navíc některá již ani nemusí být na trhu dostupná.

VEŠKERÁ MINULÝ TÝDEN VYDANÁ VÍNA PLUS KOMPLETNÍ SEZNAM VŠECH DOPOSUD VYDANÝCH VÍN NAJDETE NA NAŠICH WEBOVÝCH STRÁNKÁCH V SEKCI EN PRIMEUR 2021.

* Château COS D´ESTOURNEL se nachází v nejsevernější části Médocu v apelaci Saint-Estéphe. Tuto pozoruhodnou stavbu nechal na počátku 19. století vystavět Louis-Gaspard d´Estournel. Na první pohled by se mohlo zdát, že tohle chateau je bláznovství ve velkém stylu, nicméně pokud někdy tento zvláštní palác v orientálním stylu navštívíte, buďte připraveni na to, že všudypřítomná exotická atmosféra indického bazaru, vás okamžitě pohltí.

Vinařství je pojmenováno nejen podle příjmení zakladatele, ale z části také podle kamenitě-štěrkovitého svahu, který je plný oblázků. Slovo „Cos“ znamená ve starém gaskoňském dialektu „oblázkový svah“. A tak tento štěrkovitý svah na podloží z vápence je slibnou půdou pro vynikající vinici. Její poréznost nedovolí zadržovat vodu, což nutí révu zapustit kořeny révy hlouběji až k vápencovému podloží. Tím se zpomalí proudění mízy a ta se zahušťuje. Díky této kombinaci půdy hrozny získávají výjimečnou a osobitou koncentraci. A to je hlavní důvod, proč víno z „COSU“ je v relativně obtížném ročníku 2021 tak vynikající!

-AK

1) Majitel Alex Thienpont a ochutnávka na Vieux Château Certan 2021
8) Château Cos d´Estournel

Facebook profil Topvíno
Topvíno.cz

Vítejte na Topvíno.cz

Prosím potvrďte nám, že Vám již bylo 18 let.

Z důvodu legislativy platné v České republice je ověření věku nutností pro přístup na webové stránky nabízející alkoholické produkty.