AKTUALITY
Olivier TRICON - Flutelle Brut Blanc de Blancs

Olivier TRICON - Flutelle Brut Blanc de Blancs

3. 12. 2021

"Vynikající šumivé víno z Burgundska skoro za babku!"

Více...

Château GREYSAC 2015/18 (Bordeaux, Médoc)

Château GREYSAC 2015/18 (Bordeaux, Médoc)

1. 12. 2021

"Skvělé víno pro společenské vánoční popíjení!"

Více...

4. 11. 2021

AYINGER Brauerei - Celebrator Doppelbock 2021

» více aktualit

VIDEO

Kasteel Anniversary Label» další videa

Aktuality / komentáře

Začátek týdne ve znamení nástupu několika skutečně velkých vín!

22 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ - BORDEAUX EP 2020 19. 5. 2021

Dobrý den,

ročník Bordeaux 2020 je zcela určitě ročníkem vinaře, nikoli ročníkem ideálních klimatických podmínek. Příliš vysoké teploty zajisté způsobily velmi nízké výnosy. Není na tom tedy nic překvapivého, když na doobjednávky některých vín dostávám z Bordeaux svým způsobem zvláštní odpovědi. Ano některá vína se skutečně vyprodávají. Samozřejmě to se zatím netýká vín nižší cenové kategorie, i když dvě taková pocházející z apelací St.-Emilion a Margaux již v ohrožení jsou.

Na začátku týdne vstoupilo na trh celkem asi 35 nových vín převážně z apelací St.-Emilion, ale je zde také celá řada zajímavých vín z apelací St.-Julien, Margaux a samozřejmě některá vynikající „Cru Bourgeois“ (Ch. Cissac) nebo podobně skvělé „Bordeaux Superieur“ (Ch. Croix Mouton).

Krátké komentáře k tento týden vydaným vínům včetně celé řady technických listů a rozsáhlejšího reportu o způsobu zpracování obou vín Ch. Angelus najdete na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR. A také nezapomeňte zkontrolovat naší kompletní nabídku doposud vydaných vín.

-----------------

Ch. LABEGORCE 2020 – v současné době jedno z nejvíce ohrožených chateaux co se týče vyprodání. Labegorce je spolehlivé víno z apelace Margaux, které každý rok vykazuje velice slušnou kvalitu. Cena je dokonce ještě o něco nižší než loni, víno jsem nechutnal, ale věřím mu! Factor X: 9,5/10

Ch. CISSAC 2020 – z tohoto vína jsem vyloženě nadšený. Ch. Cissac 2020 dává již definitivně zapomenout na předminulé krátké období s jedním známým enologem/konzultantem, který ač dělal, co mohl, s vinící Cissacu si zjevně neporozuměl. Tohle již je ale opět starý klasický Cissac doladěný jemnými modernistickými prvky. Spolumajitelka Marie Vialard vytvořila na úkor velice nízkého výnosu skvělé víno s klidnou ovocnou koncentrací, optimální kyselinkou a parádně silnými, hladce zakulacenými taniny. Cena stejná jako loni. Factor X: 9,5/10

Ch. Cissac si v nové re-klasifikaci "Cru Beourgeois du Médoc 2020" udrželo zařazení v kategorii "Cru Bourgeois Supérieur".

Chateaux GUIRAUD a COUTET 2020 – dvě fantastická vinařství produkující sladká botrytická vína – Guiraud v Sauternes, Coutet v Barsacu. Obě s velice mizivou produkcí. Co je ale ještě horší zpráva. Obě chateaux hlásí, že letošní jarní mrazíky zlikvidovaly celou úrodu, tudíž je velice pravděpodobné, že příští rok v kampani EP 2021 se těchto dvou skvělých vín nedočkáme. O to víc jsou ta letošní vzácná.

Ch. LEOVILLE BARTON, LANGOA BARTON – dvě vynikající vína rodiny Barton. Ch. LEOVILLE je víno vytvořené v elegantním suchém stylu bez jakýchkoli šťavnatých extravagancí, klasické Bordeaux s jemnou ovocnou koncentrací, přičemž v každém doušku je cítit pevná síla obklopená silnými, do hladka zaoblenými tříslovinami. Ve sklepě vydrží spoustu let!

Ch. LANGOA BARTON 2020 je jemné, lehce dubové víno s precizní chuťovou harmonií. Voní po tmavém ovoci (černý rybíz, ostružiny) a stejně tak chutná. Chuť je pěkně uhlazená, je zde cítit čistý klasický styl s hedvábně hladkými taniny a podmanivým minerálním akcentem. Stále ještě za zaplatitelnou cenu. Podle posledních zpráv se jedná o víno v ohrožení (zdá se, že se velice rychle vyprodává).

Ch. CROIX MOUTON 2020 - již po prvním doušku mě napadlo, že tomuhle vínu dám vysoké hodnocení. Majitel J.P. Janoueix vytvořil fantastické víno postavené na obrovském množství fenomenálního Merlotu (97 %). Zbytek pak doladil odrůdou Cabernet Sauvignon (3 %). Z tohoto vína jsem prostě nadšený. V každém doušku je cítit dokonalá zralost, krásná ovocnost, hedvábné taniny a výjimečná harmonie. Vzrušující chuť s lahodnou ovocnou koncentrací a působivou svěžestí (pH 3,65). Cena stejná jako loni, z mého pohledu vynikající koupě! FACTOR X: 10/10

Ch. PAVIE 2020 je nepochybně výjimečné víno s výjimečnou chutí. Sám jsem nechutnal, ale soudě podle ohlasů vlivných vinných kritiků, tohle víno bude dokonalá krása. Majitel Gerard Perse vyrobil víno s vyváženým poměrem Merlotu a dvou kabernetů.

*Jane Anson (spolupracuje s angl. magazínem Decanter) zmiňuje, že tohle víno s dobře vyváženým švestkově-ostružinovým charakterem má smysl pro energii.

*James Suckling jej hodnotí jako víno s výjimečnou vůní tmavého ovoce, minerálním charakterem (vápenec, sůl) a ultra jemnými tříslovinami.

Oba se pak shodují, že Pavie 2020 je velké víno, které má předpoklad k dlouhému stárnutí (pH 3,61).

Chateaux PAVIE DECESSE, BELLEVUE MONDOTTE, MONBOUSQUET, AROME DE PAVIE, CLOS LUNELLES jsou vína ze stejné stáje jako PAVIE. Dvě z nich byla vyrobena ve velmi malé produkci, takže se nedivím, že jsem byl z Bordeaux upozorněn na jejich brzké vyprodání.

A pak je zde další hvězda apelace Saint-Emilion – Ch. ANGELUS. Krátký report týkající se výroby tohoto excelentního vína plus hodnocení najdete v samostatné reportáži na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR.

-Adolf Kalina
Mobil: +420 603 460 675

Facebook profil Topvíno