AKTUALITY
Olivier TRICON - Flutelle Brut Blanc de Blancs

Olivier TRICON - Flutelle Brut Blanc de Blancs

3. 12. 2021

"Vynikající šumivé víno z Burgundska skoro za babku!"

Více...

Château GREYSAC 2015/18 (Bordeaux, Médoc)

Château GREYSAC 2015/18 (Bordeaux, Médoc)

1. 12. 2021

"Skvělé víno pro společenské vánoční popíjení!"

Více...

4. 11. 2021

AYINGER Brauerei - Celebrator Doppelbock 2021

» více aktualit

VIDEO

Kasteel Anniversary Label» další videa

Aktuality / komentáře

Rekapitulace nabídek (týden od 10.5 do 15.5.)!

20 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ - BORDEAUX EP 2020 14. 5. 2021

Dobrý den,

máme za sebou druhý týden kampaně EN PRIMEUR BORDEAUX 2020, ve kterém bylo uvolněno na trh přibližně 35 vín.

Na trh vstoupilo několik vynikajících bílých vín (Reynon, Doisy Daene, Clos Floridene, Larrivet Haut-Brion), z nichž například Ch. Clos de Lunes - Lune d´Argent (měli jsme možnost ochutnat, stejný majitel jako u slavného Domaine de Chevalier) je za nabízenou cenu skutečná extra třída!

Co se týče sladkých botrytických vín, přestože bylo vyrobeno velmi omezené množství sladkého vína, ta nejlepší jsou skvěle aromatická a vyvážená. V sekci EN PRIMEUR najdete krátký popis průběhu sezóny 2020 plus nabídku deseti nepochybně dostatečně zajímavých vín.

Ohledně červených vín je také z čeho vybírat. Jako první ale musím zmínit dvě zajímavá vína pocházející z apelace St.-Emilion.

Jedná se o jedno ze čtyř výjimečných „Premier Grand Cru Classé (A)“, které je za velice lákavou cenu (proti již tak atraktivní loňské ceně tentokrát za cenu ještě o 1 000 Kč nižší). Mám za to, že za takhle zajímavou cenu již toto velké víno minimálně dalších pět až deset let nebude!

To druhé je pak z opačného pólu cenového spektra. V tomto případě se jedná o saint-emilionské „Grand Cru“ s vysokým hodnocením známého J. Sucklinga (95-96/100), jehož atraktivní nízká cena není důsledek snížené kvality, ta je naopak více než skvělá, ale daň za dvojí změnu názvu v relativně krátkém období (viz. známý soudní spor s jednou z hvězd St.-Emilionu). Je dost pravdděpodobné, že cena tohoto vína bude v průběhu příštích let jen a jen stoupat.

A pak je zde celá řada vynikajících „Cru Bourgeois“ z apelací Haut-Médoc, Margaux nebo St.-Estéphe a jedno každý rok navýsost uspokojující víno z Pessac-Léognanu (Haut-Bergey).

Závěr: Všechny zprávy přicházející z Bordeaux, které se týkají kampaně EN PRIMEUR, hovoří o tom, že příští týden to bude kruté. Dnes jsem dostal přibližný seznam vín, která by měla být uvolněna na trh v průběhu příštího týdne a jen zopakuji, bude to skutečně kruté. Vidím zde totiž opravdové hvězdy, a to napříč všemi důležitými oblastmi Bordeaux. Takže buďme připraveni.

-Adolf Kalina
Mobil: +420 603 460 675

Facebook profil Topvíno