AKTUALITY
Olivier TRICON - Flutelle Brut Blanc de Blancs

Olivier TRICON - Flutelle Brut Blanc de Blancs

3. 12. 2021

"Vynikající šumivé víno z Burgundska skoro za babku!"

Více...

Château GREYSAC 2015/18 (Bordeaux, Médoc)

Château GREYSAC 2015/18 (Bordeaux, Médoc)

1. 12. 2021

"Skvělé víno pro společenské vánoční popíjení!"

Více...

4. 11. 2021

AYINGER Brauerei - Celebrator Doppelbock 2021

» více aktualit

VIDEO

Kasteel Anniversary Label» další videa

Aktuality / komentáře

Bordeaux! Několik mých osobních tipů, které by vás mohly zaujmout!

39 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 14. 12. 2020

Dobrý den,

Vánoce jsou za dveřmi, a tak mě napadlo, vybrat několik vín, která by vás v průběhu svátků mohla potěšit. Láhev dobrého vína z Bordeaux ať už jako vánoční dárek nebo „jen“ jako sklenka dobrého pití s rodinou či přáteli v průběhu vánočních svátků nebo při oslavách konce roku slavnostním okamžikům určitě neuškodí. Ochutnal jsem několik vynikajících vín v ceně do pětistovky, která by se vám k tomuto účelu mohla dobře hodit.

Vína z Bordeaux se od vín ostatního světa hodně liší. V Bordeaux panuje příznivé klima ovlivněné Atlantským oceánem a jeho teplým golfským proudem, který obtéká akvitánské pobřeží. Rozmanité složení půdy pak dovoluje pěstovat odrůdy, z nichž bordeauxští vinaři umí vytvořit směs mimořádné chuťové kvality a trvanlivosti. Vína z Bordeaux zrají v dubových sudech i několik let, čímž získávají nejen unikátní osobitý styl a dokonale vyzrálou chuť, ale také výjimečnou dlouhověkost. Žádné jiné víno na světě nevydrží v lahvi ve špičkové kondici tak dlouho, jako víno z Bordeaux!

Château Thieuley 2016 (AOC Bordeaux Rouge) je stylem klasické, nepříliš drahé Bordeaux, ideální jak k jídlu, tak třeba i k večernímu popíjení ve skupince s přáteli.
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/bordeaux-superieur-aoc/thieuley/thieuley-2016/de1-wi5071.html

Château du Moulin Rouge 2016 (Haut-Médoc Cru Bourgeois Superieur en 2020) je jedno nejněžnějších vín klasifikace Cru Bourgeois, jehož vinice je situovaná kousek od řeky Garonne (ideální mikroklima). Chutná skvěle, a navíc je skoro za babku!
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/medoc-cru-bourgeois/moulin-rouge-[du]/du-moulin-rouge-2016/de1-wi5473.html

Domaine du Bouscat - Caduce 2016 (Bordeaux Superieur) – majitel Francois Dubernard vyrábí vynikající víno za bezbolestnou cenu! Tmavě rudé až černé, mírně zemité a střídmě ovocité, chuťové ozvláštnění pak přináší 5% podíl odrůdy Malbec.
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/bordeaux-superieur-aoc/domaine-du-bouscat/du-bouscat-caduce-2016/de1-wi5081.html

Château Liversan 2015 (Haut-Médoc Cru Bourgeois) je víno, které nikdy nezklame. Půda složená z jemného štěrku na vápencovém podloží je optimální pro zdejší Merlot i kabernety, hroznům dodává přirozenou ovocnost a jemný minerální nádech.
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/medoc-cru-bourgeois/liversan/ze4-no87.html

Château Beaumont 2017 (Haut-Médoc Cru Bourgeois Superieur en 2020) je jedno z nejpopulárnějších vín klasifikace Cru Bourgeois na našem trhu. Beaumont je ideální víno také pro toho, kdo se právě chystá na první zkušenost s víny z Bordeaux.
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/medoc-cru-bourgeois/beaumont/ze4-no68.html

Château La France Cuvée Gallus 2015 (Bordeaux Superieur) je moderní dynamické víno se vzdálenou reminiscencí k tradičnímu stylu, bohaté, plné, silné a šťavnaté, navíc s předlouhým potenciálem dlouhověkosti.
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/bordeaux-superieur-aoc/la-france/la-france-cuvee-gallus-2015/de1-wi4832.html

Château Reynon 2015 (Premières Côtes de Bordeaux) je vynikající víno spadající do portfolia slavného vinařského domu Denis Dubourdieu Domaines (Ch. Doisy Daene, Ch. Clos Floridene, Ch. Haura…), Hebké a lahodně pitelné!
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/fronsac-bourg-castillon-cotes-de-bordeaux/reynon/ze4-no1754.html

Případně zde:
https://www.denisdubourdieu.fr/chateau-reynon.html

Château Croix Mouton 2017 (Bordeaux Superieur) je krásně pitelné víno, o kterém mně majitel J.P. Janoueix celkem nedávno řekl: Ročník 2017 nebyl rozhodně jednoduchý, ale ochutnej to. Tak jsem to ochutnal, dokonce několikrát. Překvapila mě luxusní zemitost, na dokonalou harmonii jeho vín jsem zvyklý, chutná skvěle!
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/bordeaux-superieur-aoc/croix-mouton/croix-mouton-2017/de1-wi5864.html

Na rozdíl od šampaňského, které lze pít z různých typů sklenic (viz. newsletter z 23.11.), vína z Bordeaux v tomto ohledu vyžadují striktní konzervativní přístup. Já používám pouze dva typy sklenic, menší a větší (zn. Riedel). Sklenice Riedel je lehká a dokonale vyvážená, nejen že krásně padne do ruky, ale navíc se díky ní cítím s vínem dokonale propojený.

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno