AKTUALITY
VIDEO

DUCRU BEAUCAILLOU 2023KILCHOMAN Distillery» další videa

Aktuality / komentáře

Souhrn nejzajímavějších nabídek minulého týdne (od 13. 5. do 19. 5.)!

ENPRI 2023 / 12 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 19. 5. 2024

Dobrý den,

také v třetím týdnu letošní kampaně EN PRIMEUR bylo uvolněno na trh několik zajímavých vín. Vezmeme-li v úvahu, že některé ceny šly opět přibližně o 30 až 40 % dolů oproti cenám minulého ročníku 2022, o atraktivitě těchto vín nemůže být pochyb.

Některá zajímavá vína, která jsem zmínil hned po jejich uvolnění na trh v newsletteru ze 14. 5., jsem tentokrát vynechal. Jiná ale v dnešním souhrnu rád připomenu. Samozřejmě to neznamená, že pouze toto jsou nejzajímavější vína minulého týdne a víc nic. Minulý týden vstoupilo na trh spoustu vín, která stojí za to mít ve vlastním sklepě. V mém výběru jsem se opět více zaměřil na vína, jejichž cenové snížení je tak atraktivní, že vzhledem k jejich mimořádně atraktivní ceně by se mohlo stát cokoli.

A tak v hlavě se znějícím pořekadlem – není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu – jsem se trochu vylekal, když jsem v pátek pozdě odpoledne od jednoho velkého negocianta obdržel zprávu (viz níže), v jejímž předmětu stálo: „Last call before closing, for one of the wines of the vintage: Pontet-Canet“. A dále:

Dear Adolf

We are happy to be able to propose some last cases of the fantastic Pontet Canet 2023 before closing the offer this afternoon
.

* Kompletní nabídku doposud vydaných přibližně 125 vín najdete na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR 2023.

* A abych vás v budoucnu již neobtěžoval dlouhými newslettery s vybraným souhrnem vín uvedených v předchozím týdnu, pokud budete mít zájem, podobná rekapitulace bude dostupná pouze na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR.

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

----------------------------------------------------------------------------------

Ch. CEHEVAL BLANC 2023 (Saint-Emilion)
Dokonalé víno s krásnou komplexní chutí, neskutečně elegantní, jedním slovem brilantní. Cena -18 % oproti loňsku!

Ch. LEOVILLE BARTON 2023 (Saint-Julien)
Klasičtější víno v Saint-Emilionu nenajdete. Na patře velmi dobře zralé, čisté a hluboké. Relativně nízký čistý výnos dovolil cenu „pouze“ o 13 % nižší oproti loňsku!

Ch. LANGOA BARTON 2023 (Saint-Julien)
Nenápadná, avšak vysoká kvalita. Vynikající poměr kvalita vs. cena!

Ch. HAUT-BRION 2023 (Pessac-Léognan)
Špičková kvalita, ale hlavně u takto významného vína, jehož cena v průběhu let jen stoupá, naprosto šokující cena -39,5 % oproti 2022!

Ch. LA MISSION HAUT-BRION 2023 (Ppessac-Léognan)
V tomto případě se nejedná pouze o špičkovou kvalitu prvního vína, jehož cena je navíc o 32 % nižší oproti 2022, zde je mimořádně skvělé také jejich druhé víno La Chapelle de La Mission Haut-Brion s cenou nižší o 36 % oproti 2022!

Ch. LYNCH BAGES 2023 (Pauilac)
Toto je bezpochyby jedno z pěti nejlepších vín apelace Pauillac 2023. Dokonale zralá, čistá a hluboká chuť s krásným středním patrem vykazuje vyváženou ovocnost (černý rybíz, ostružiny) s jemným dotykem zemitosti (grafit) a ideální vrstvou kyselin (pH 3,75), orámovanou silnými, ale elegantními tříslovinami (IPT 95). Navíc cena -31,5 % oproti loňsku!

Ch. AUSONE 2023 (Saint-Emilion)
Z mého pohledu se jedná o jedno z nejlepších vín posledních let (dost podobné brilantnímu 2022). Svahovitá vinice Ausone má výjimečnou vlastnost. V nepříliš jednoduchých ročnících je schopná vydat naprosto dokonalý materiál. Plus cena -23,5 % oproti 2022!

Ch. DUCRU BEAUCAILLOU 2023 (Saint-Julien)
Perfektně zralá komplexní chuť je vyladěná jemnou ovocností, přenádhernou podobnou kyselinkou, jakou se pyšnila vína starého klasického Bordeaux stylu (pH 3,7), a silnými, avšak dokonale padnoucími tříslovinami (IPT 89). Na patře lahodně harmonické, dokonale klasické! Navíc cena -35 % oproti 2022!

Ch. MALESCOT SAINT-EXUPÉRY 2023 (Margaux)
MSE je bezpochyby jedno z nejlepších pěti vín apelace Margaux 2023. Hlavní enolog Michel Rolland projevil dostatek odvahy a sklizeň pozdržel až na ideální hranici dokonalé zralosti. Po prvních ochutnávkách mohl vydat toto prohlášení: „Ch. Malescot často zářilo díky Cabernet Sauvignonu. A tato odrůda je opět zodpovědná za vynikající Malescot St-Exupéry 2023.“

Ch. D´ISSAN 2023 (Margaux)
Po prvním doušku spíše nenápadné, ovšem opakovaný vzorek nám nabídl ideální komplexitu, krásnou kyselinku a skvělé nekousavé taniny. Veškeré základní technické údaje jdou ruku v ruce s klasickým stylem Bordeaux. A ačkoli v Margaux, co se týče výnosů, vinaři sklidili rozdílné výnosy (na Ch. d´Issan velmi nízkých 30 hl/ha), přesto zde šli s cenou na krásných -27 % oproti 2022. Další z vín, jehož koupě dává maximální logiku.

Ch. COS D´ESTOURNEL 2023 (Saint-Estéphe)
Víno vykazuje bezprecedentní vysokou kvalitu za maximálně atraktivní cenu -38,5 % oproti 2022! Toto je bezpochyby nejlepší víno apelace Saint-Estéphe 2023 a jednoznačně jedno z nejlepších pěti vín celého Médocu! Kdy jindy než letos obohatit sklep vínem, jehož cena se minimálně na dalších deset let nemusí opakovat? Vynikající je jejich bílé víno a také nemohu zapomenout na krásnou chuťovou hloubku a čistotu jejich druhého vína Les Pagodes de Cos 2023.

* Určitě bych mohl pokračovat dál, neboť vín, která nás letos svojí kvalitou ohromila, je nespočet. A samozřejmě také tuším, že vín, která nás ohromí snížením ceny oproti loňsku bude taky ještě dost. Pokračovat bych mohl například s Ch. GAZIN (Pomerol; cena -27 % oproti 2022), Ch. Saint-Pierre 2023 (Saint-Julien; cena -27 % oproti 2022) anebo Ch. Pape Clement 2023 (Pessac-Léognen), u kterého majitel Bernard Magrez zvolil taktiku ponechání ceny na stejné úrovni jako u vína ročníku 2022.

* A také nesmím zapomenout zmínit několik kvalitních vín z nižšího cenového patra apelace Médoc/Haut-Médoc. Jsou to: Ch. LA TOUR CARNET, Ch. LES GRANDS CHENES, Ch. DE MALLERET, Ch. SOCIANDO MALLET, Ch. LANESSAN nebo Ch. CAMBON LA PELOUSE.

Facebook profil Topvíno
Topvíno.cz

Vítejte na Topvíno.cz

Prosím potvrďte nám, že Vám již bylo 18 let.

Z důvodu legislativy platné v České republice je ověření věku nutností pro přístup na webové stránky nabízející alkoholické produkty.