Stout: tento styl vznikl z porterů vařených v Anglii. Když už se styl Porter "okoukal", bylo potřeba vymyslet něco bohatšího, silnějšího a plnějšího. Na scénu přichází Stout, který na nějaký čas vytlačil Porter z trhu. Dnes už je Porter zase zpět a oba styly spolu úspěšně koexistují.
- Stout se vyrábí z tmavých pražených sladů, což má za následek tmavou barvu zpravidla černou jako uhlí (není ale pravidlem). Oproti Porteru je chuť Stoutu méně sladká, více karamelová, čokoládová, kávová a kakaová, plná tónů pražené hořkosti. Ve Stoutu můžeme pocítit také náznak chmelové hořkosti, nicméně ta je zpravidla pohlcena právě hořkostí kakaa, čokolády nebo kávy.
V současné době jsou populární různé varianty Stoutu. Nejznámější verze jsou:
- Irish Dry Stout (typickým charakterem irského suchého stoutu z dob Arthura Guinesse je lehčí tělo a suchá chuť spáleného hořkého espressa, s příchutí jemné chmelové hořkosti.)
- Oatmeal Stout (s přídavkem ovesných vloček)
- Sweet/Milk/Cream Stout (tento zajímavý pivní styl je vytvořen přidáním mléčné laktózy/cukru. Pivní kvasinky při fermentaci nejsou schopny tento cukr zpracovat, takže v pivu zůstává. Výsledkem je sladší a tělnatější chuť).
- Chocolate Stout/Coffee Stout (s přídavkem čokolády nebo kávy)
- Oyster Stout (s přídavkem extraktu ústřic)
- Imperial Stout/Russian Imperial Stout (tento styl vznikl pro carský dvůr Kateřiny Veliké. Cesta do Ruska byla v té době hodně dlouhá, takže bylo potřeba vyrobit speciální variantu, která by náročnou cestu "přežila". Vznikl silný a bohatý Stout nabitý nejen kávou a čokoládou, ale také jemnou chmelovou hořkostí, nevtíravou ovocností a mohutnou alkoholovou silou. "Imperial Stout" nebo "Russian Imperial Stout" je silné pivo s obsahem alkoholu okolo 10 %, mimořádně vhodné pro zrání v dubových sudech například po whisky nebo portském.Další produkty stylu Stout