En Primeur

BORDEAUX - EN PRIMEUR

Systém obchodování en primeur spočívá v nákupu vín před jejich nalahvováním. Hlavní podstatou je získat vysoce kvalitní víno z Bordeaux za co nejnižší cenu. Nikde jinde na světě není tento systém tak dokonale propracovaný jako v Bordeaux.

Vždy na začátku dubna nabízejí vinaři v Bordeaux k ochutnání svoje nová mladá vína, pocházející ze sklizně minulého roku, která ale zatím ještě vyzrávají v dubových sudech na chateau. Po skončení těchto ochutnávek, následuje tradiční kampaň en primeur.

Výhodou nákupu vín v kampani en primeur je jejich zaručená dostupnost a podstatně nižší cena (vůbec nejnižší možná), protože se určuje v době, kdy víno zraje v sudech ve sklepech vinařství. Cena vín nakoupených v kampani en primeur se postupem času určitě zvýší (cena může narůst o deset i více procent, ale třeba i na mnohonásobek pořizovací ceny), pouze výjimečně pak u některých vín může zůstat na stejně úrovni jako v době první nabídky, avšak nižší není nikdy. Drobnou nevýhodou může být dlouhodobá investice, protože za objednaná vína se platí více než jeden rok dopředu.

Pokud máte o tato nová vína zájem, můžete se i vy každoročně od dubna do července prostřednictvím obchodníků s vínem zúčastnit „hry“, v níž vinaři nabízejí k prodeji svá nová vína z poslední sklizně. Hra tedy může začít - o kolik se cena vín nakoupených v kampani en primeur postupem času zvýší, a zda bude to které víno po dvou letech zrání v sudu vůbec ještě na trhu dostupné pro ostatní konzumenty, je právě její podstatou.

Aby váš nákup kvalitních vín z Bordeaux byl úspěšný a vaše investice měla dlouhodobý smysl (za objednaná vína se platí více než rok dopředu), potřebujete získat kvalitní informace.

Systémem obchodování en primeur se zabýváme již od roku 2003. Jsme specialisté na prodej vín z Bordeaux.

-Adolf Kalina

Facebook profil Topvíno