AKTUALITY
7. 5. 2021

"Co to je EN PRIMEUR"

Více...

» více aktualit

Aktuality / komentáře

Canon, Rauzan-Ségla, Vieux Château Certan a spousta dalších ...Cissac..

18 – EN PRIMEUR 2019 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 23. 6. 2020

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

víno Château CANON, Château RAUZAN-SÉGLA a VIEUX Château CERTAN jsem ve svém domácím sklepě bohužel nenašel, ale druhé víno „CLOS CANON“ mě při netrpělivém čekání na dnešní nabídky rozhodně nezklamalo.

1) Těmi netrpělivě očekávanými nabídkami mám na mysli vstup těchto tří výše zmíněných gigantů na letošní trh En Primeur 2019. A to se právě stalo! Technické listy pak jako obvykle najdete v sekci EN PRIMEUR jako obrázkové přílohy k dnešnímu příspěvku/newsletteru.

Společně s Clos Canon 2010 jsem pak také ochutnal fantastické víno Château CISSAC 2019, které jsem obdržel klasickým leteckým mostem Bordeaux/Praha. Byl jsem ohromený! Chuť tohoto vína je jako by na patře zpíval anděl! Tohle přirovnání jsem již letos použil, ale nemohu si pomoct, když k chuti tohoto vína to tak pěkně pasuje. Víno Ch. Cissac 2019 je skutečně mimořádně dobré. Nepochybně lepší, než to loňské (to loňské bylo na mě až příliš moderní)!

2) Trochu méně příjemná je pak zpráva, která k nám dorazila včera večer. Na trhu se začínají objevovat vína, která v „prvním kole“ byla buďto velice rychle vyprodána, anebo byla uvolněna na trh v omezeném množství. Kdo tedy nějaké důležité víno propásl, tomu se tímto nabízí „druhá šance“. Ale pozor! Horší stránka podobných nabídek je, že ceny již určitě nebudou takové jako v prvním kole. Na trhu se objevila vína jako např. Ch. CLINET (pouze mírné zvýšení ceny +5 %), Ch. LA MISSION HAUT-BRION (výrazné zvýšení ceny +25 %), anebo Ch. HAUT-BRION (podobně nepříjemné zvýšení ceny jako u La Mission HB).

Kampaň Bordeaux En Primeur 2019 skončí tento týden, byť dozvuky v podobě dalších nabídek budou pokračovat. Již teď ale mohu říct, že ceny některých vín jsou skutečně hodně zajímavé. Zpočátku vše vypadalo trochu nejistě, ale většina vinařů pochopila, co udělat s cenami, aby vína z Bordeaux byla dostatečně zajímavá i letos.

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno