AKTUALITY
7. 5. 2021

"Co to je EN PRIMEUR"

Více...

» více aktualit

Aktuality / komentáře

Hvězdné Ch. Margaux, noblesní Ch. Clinet a brilantní Ch. Ducru-Beaucaillou, navíc spousta dalších vynikajících….!

16 – EN PRIMEUR 2019 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 19. 6. 2020

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

včerejší dopoledne bylo možná tak trochu smolným začátkem dne pro některá vynikající chateaux, jejichž vína byla shodou okolností uvolněna na trh společně s vínem jasně zářící hvězdy apelace Margaux (Château Margaux). Toto víno pak doprovodilo na trh neméně skvělé a každý rok krůček po krůčku na samý vrchol pomerolské hierarchie stoupající excelentní víno majitele Ronana Laborda (Ch. Clinet).

1) Podle hodnocení světových vinných kritiků, která se týkají skvělých vín Stephana von Neipperga (Canon La Gaffeliere, Clos de l´Oratoire, Clos Marsalette, La Mondotte), je zřejmé, že i tentokrát jeho vína vykazují nejen vysokou kvalitu, ale i navýsost atraktivní cenu (posledně jmenované pak vstoupilo na trh s šokující cenou nižší o 35,5 % oproti roku 2018!).

2) Pandemii navzdory jsme v naší firemní degustační místnosti v téměř půlhodinovém konferenčním rozhovoru se sestrou majitele Bruna Borieho měli možnost ochutnat nejen brilantní Ducru Beaucaillou 2019 (jako by na jazyku zpíval anděl), ale i mimořádně skvělé La Croix Ducru Beaucaillou. Vína jsme ochutnávali z flakonků objemu přibližně 2 dl, které jsme obdrželi leteckým mostem přímo z Ch. Ducru Beaucaillou. Tohle bylo zajímavé povídání a samozřejmě stejně „výživné“ ochutnávání.

3) Majitel Bruno Borie ale tentokrát „poslal“ na trh ještě jedno víno (vlastně dvě, ale Madame de Beaucaillou je víno určené hlavně do gastronomie). Jeho název je pro milovníky vín z Bordeaux pochopitelně neznámý. „Le Petit Ducru de Ducru Beaucaillou“ je nově pojmenované víno dříve známé jako Château Lalande Borie. Hlavní důvod změny byl omladit vinici Lalande Borie. Vinné keře byly již hodně staré, takže bylo potřeba je odstranit a vysadit nové. Navíc před několika lety zakoupilo chateau několik dalších hektarů vinic v okolí stávajících vinic Lalande Borie. Víno „Le Petit Ducru de Ducru Beaucaillou“ pak vzniká z hroznů sklizených na obou těchto místech. Jedná se o čisté třetí víno vyrobené z vinic pro něj určených (to je důležitá poznámka), a nikoliv z hroznů, které se nepoužili pro první a druhé víno, jak je obvyklé.

4) Pozdě odpoledne pak vstoupilo na trh známé Château Brane Cantenac (apelace Margaux). Podle hodnocení vlivných světových kritiků je zřejmé, že majitel Henri Lurton vyrobil i tentokrát hodně povedené víno ohromující nejen kvalitou, ale i cenou, která je -22 % oproti 2018! Moje rada tedy zní: Tohle rozhodně ano! FACTOR X: 9,5/10

5) Ale ani to ještě nebyl konec všech čtvrtečních nabídek. Na trh pak vstoupilo spoustu dalších zajímavých titulů z apelací Pessac-Léognan (Brown), Margaux (Siran), Saint-Emilion (Barde Haut), anebo náš nový objev víno Ch. Pontoise Cabarrus (Médoc).

Kompletní nabídku včetně krátkých komentářů k ve čtvrtek vydaným vínům najdete jako obvykle na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR.

A protože tato kampaň bude pověstná doháněním různých restů, tentokrát jsem „doháněl čas“ skvělými víny vinařského domu Jean-Philippe Janoueix (Croix Mouton, La Croix St.-Georges, La Confession, Sacre Coeur a Cap St.-Georges). Všechna tato vína, která jsem od majitele J.P. Janoueixe obdržel leteckým mostem, jsem ochutnal ve svojí domácí degustační místnosti (viz foto sekce EP). Kdo vína Jean-Philippe Janoueixe miluje, zrovna tato ročníku 2019 by si neměl nechat ujít. Krátké komentáře najdete jako obvykle v sekci EN PRIMEUR.

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno