AKTUALITY
7. 5. 2021

"Co to je EN PRIMEUR"

Více...

» více aktualit

Aktuality / komentáře

Dnes vstoupilo na trh třetí ze čtyř „St.-Emilion Premier Grand Cru Classé (A)“!

11 – EN PRIMEUR 2019 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 10. 6. 2020

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

také tentokrát prosákly informace, že právě dnes dopoledne bude uvolněno na trh třetí ze čtyř hvězdných châteaux apelace Saint-Emilion nejvyšší kategorie Premier Grand Cru Classé (A). A to se také stalo. Avšak nebyla to taková cenová pecka, jako když včera dopoledne vstoupilo na trh víno Châteaux Mouton Rothschild 2019.

Pamatuji si, jak v roce 2009, kdy šlo na trh víno Ch. Mouton Rothschild 2008, tehdejší majitelka Philippine de Rothschild (dnes již bohužel není mezi námi) snížila cenu svého vína téměř o polovinu. To pak následně doprovodila slovy, že sice žije na zámku v bohatství a blahobytu, ale ví, co se ve světě děje, a jaká je realita (tehdy svět zachvátila známá finanční krize).

Tato její více než deset let stará slova mi vytanula na mysli právě dnes dopoledne. Je totiž zřejmé, že podobně jako tehdy uvažovala baronka de Rothschild, tentokrát naprosto dokonale vyhodnotila situaci Sylvie Cazes, majitelka jednoho z nejlepších „Crus“ apelace Pauillac.

Ta totiž u svého vína, které právě dnes vstoupilo na EP trh, snížila cenu o 27 % oproti 2018! A protože i toto její víno posbíralo vysoká hodnocení od světových kritiků, věřím, že i v tomto případě se jedná o velice zajímavou koupi.

A aby toho nebylo málo, dnes dopoledne byla uvolněna na trh „gladiátorská“ vína Gerarda Perseho, samozřejmě včetně jeho hlavní saint-emilionské hvězdy. A ačkoli by se mohlo zdát, že majitele Gerarda Perseho letošní nepříjemnosti příliš nedojaly, zvážím-li vysoká hodnocení známých světových kritiků (zdá se, že víno je opravdu excelentní), snížení ceny o 15 % oproti 2018 rozhodně stojí za pozornost.

Samozřejmě dnes byla uvolněna na trh také další známá vína velkých châteaux. V případě, že o kampaň Bordeaux EN PRIMEUR 2019 máte zájem, vše důležité včetně všech každý den vydaných vín a krátkých komentářů k nim najdete jako obvykle v sekci EN PRIMEUR/Aktuality/Nabídka 2019.

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno