AKTUALITY
CO TO JE EN PRIMEUR

CO TO JE EN PRIMEUR

24. 4. 2019

""

Více...

Cuvée Henri Cuvelier 2014

Cuvée Henri Cuvelier 2014

12. 5. 2020

"Velmi dobře pitelné víno za cenu, která nezarmoutí!"

Více...

Château Clos de Bouard

Château Clos de Bouard

16. 4. 2020

"Dame de Bouard 2017"

Více...

Château Bellisle Mondotte 2017

Château Bellisle Mondotte 2017

14. 4. 2020

"Silné jako býk! Přesto krásně pitelné!"

Více...

» více aktualit

VIDEO

ADNAMS Wild Wave Cider» další videa

Aktuality / komentáře

Resty z minulého týdne. Jaká další vína obohatila nabídku BRDX EP 2019!

04 – NEWSLETTER - EN PRIMEUR Z TOPVINO.CZ 1. 6. 2020

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

v závěru minulého týdne již žádné vinařství nešokovalo tak jako slavné Château Pontet Canet (Pauillac). Rodina Tesseron nastavila přesně takovou cenu, v jakou jsme doufali. Navíc cena vína Ch. Pontet Canet 2019 ukázala, že trh o vína nabízená v kampani EN PRIMEUR 2019 má zájem! A pokud takto rozumné nastavení cen bude pokračovat, jsem si jistý, že i další vína se na tomto specifickém trhu dlouho neudrží a budou stejně jako víno Ch. Pontet Canet velice rychle vyprodaná.

Kampaň EN PRIMEUR se tak stane silnou a nesmírně zajímavou „štvanicí“ se snahou ulovit „alespoň to svoje“!

A protože díky ceně Ch. Pontet Canet 2019 tak trochu zapadly nabídky na sice ne tak věhlasná, ale svým způsobem taky zajímavá vína, dovolte mi, abych vám některá z nich připomenul.

• Do tohoto newsletteru jsem šel s tím, že napíšu krátký úvod a ostatní text pošlu do sekce EN PRIMEUR. No a vznikla z toho tahle „dálnice“ (tak snad někdy příště). Pokud nechcete číst dál, na svojí klávesnici použijte tlačítka CTRL+Delete.

Známý vinařský dům Denis Dubourdieu Domaines uvolnil ceny na svoje skvělá bílá a červená vína. A pochopitelně také na dvě excelentní botrytická vína z Barsacu (apelace Barsac je vzdálená pouze kousek od známější oblasti Sauternes, obě apelace odděluje jen kousek silnice a dálniční most).

Château REYNON 2019 RED & White (Premieres Cotes de Bordeaux): V současné době tento úspěšný vinařský dům vede Jacques Dubourdieu, který od svého otce Denise převzal nejen rodinou společnost, ale také kopu talentu. Jedná se o dokonale zralé víno se sametově jemnou, přesto ale příjemně silnou chutí, které ve vynikající kondici vydrží léta! FACTOR X: 9/10 (tradičně precizně vyrobené víno pocházející tzv. z velmi dobré rodiny).

Château CLOS FLORIDENE RED (Graves): Víno je silně poznamenáno neobvyklým sdružením Cabernet Sauvignonu a vápencové půdy. S černorybízovým charakterem, s náznaky lesních jahod, lékořice a trochu také kouře vykazuje hedvábně silné taniny a lehce zemité tóny! Cena je sice pouze o chlup nižší než u 2018, ale i tak se jedná o víno s velmi dobrým poměrem kvalita vs. cena (a to jak bílé, tak červené). FACTOR X: 8/10

Château DOISY DAENE (Barsac) - tentokrát opravdu hodně omezená produkce, avšak co příroda umožnila vyrobit, to je excelentní! FACTOR X: 9/10 (kdo tohle slastně lahodné víno nikdy neochutnal, nechť to zkusí právě teď!)

Château DOISY DAENE Blanc (Bordeaux Blanc) - každý rok vykazuje skvělou kvalitu, tak proč ne v roce 2019, který je navíc vedený jako skvělý ročník pro bílá vína? FACTOR X: 8,5/10 (lehce dubové, na bílé víno mimořádně trvanlivé)

Château MARJOSSE RED & White (Entre deux Mers, AOC Bordeaux) je vlastní projekt generálního manažera dvou slavných „Premieres Crus“ – Ch. Cheval Blanc a Ch. d´Yquem - Pierra Lurtona. Skvělé víno za stále ještě rozumnou cenu, byť i ta v posledních letech stoupá. Nicméně stoupá i kvalita! FACTOR X: 8,5/10 (jméno Pierre Lurton je dostatečně silná záruka kvality)

Château THIEULEY 2019 White (Bordeaux Blanc): Ch. Thieuley, které již několik let úspěšně vedou sestry Sylvie a Marie Courselle, patří mezi nejoblíbenější vína světové gastronomie. Sympatické duo mladých vinařek kromě dobře zaběhnutého podniku zdědilo také potřebnou rodinnou vášeň pro víno. FACTOR X: 9/10 (tahle perla gastronomie chutná znamenitě nejen k jídlu, ale i k pití samostatně, navíc nestojí majlant).

Château HAUT-BERGEY 2019 RED (Pessac-Léognan)
Již několik let vykazuje výjimečně příznivý poměr mezi kvalitou a cenou (majitelé rodina Garcin vlastní také fantastické Clos L´Eglise/Pomerol). Těžko se to chápe, ale zdejší vinice je skvěle odolná různě silným klimatickým výkyvům. Čím víc je v daném ročníku problémů, tím je tohle víno lepší!

Samozřejmě se nejedná o nějaký investiční „kauf“, ale tohle je příjemné a klidné víno, které ústy putuje tak přirozeně, že si jeho hebkou a laskavou chuť nabitou černým rybízem a sušenými švestkami uvědomíte, až když je „po všem“ (lahev je vypitá). Ve sklepě místo „nezabere“ (kvalita je dost dobrá), peněženku z ruky nevyrazí (cena je zaplatitelná) a chuť je skvělá! Navíc je zde cítit velmi dobrý potenciál stárnutí. Konzultuje Michel Rolland (zaručená kvalita precizně zvládnutého moderního stylu). FACTOR X: 9/10 (velmi dobré víno za cenu, která je o 20 % nižší než u vína ročníku 2018)!

Château LAFFITTE CARCASSET 2019 (Saint-Estéphe)
Historie Ch. Laffitte Carcasset sahá do poloviny 18. století. Panství se nachází v "Le Carcasset", což je místo v srdci oblasti St.-Estéphe. Tento krásný bílo-kamenný “Chartreuse“, kterému dal svoje jméno právník a státní zástupce krále Ludvíka XVI - Jean Laffitte, je tradicí velkých sídel své doby - s recepcí otevřenou na vinici a nádherným stoletým stromovým parkem.

Vinice o rozloze 35 hektarů je zasazena na štěrkové náhorní plošině Saint-Estèphe poblíž ústí řeky Gironde. Toto místo nejlépe vyjadřuje svůj potenciál nejen pro oba Cabernety, ale i pro odrůdu Merlot, které zde naplno využívají ideální klima.

Château Laffitte Carcasset vyrábí komplexní ovocné víno věrné stylu Saint-Estèphe, se skvělým aromatickým výrazem a krásnou taninovou strukturou, která mu dává navíc velmi dobrý potenciál stárnutí. Château Laffitte Carcasset funguje jako rodinné vinařství již od samého vzniku. Od 2016 jen vlastní Pierre Rousseau a jeho rodina. FACTOR X: 9/10 (podle všech zatím dostupných informací vinice apelace St.-Estéphe horké a suché léto zvládly bez jakýchkoli problémů, tak proč nezkusit víno chateau, které jsme doposud v žádném z předchozích ročníků nenabízeli?).

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno