AKTUALITY
VIDEO

Domaine DE PIGNAN_ Châteauneuf du PapeJak se vyrábí portské» další videa

Aktuality / komentáře

Resty z minulého týdne. Jaká další vína obohatila nabídku BRDX EP 2019!

04 – NEWSLETTER - EN PRIMEUR Z TOPVINO.CZ 1. 6. 2020

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

v závěru minulého týdne již žádné vinařství nešokovalo tak jako slavné Château Pontet Canet (Pauillac). Rodina Tesseron nastavila přesně takovou cenu, v jakou jsme doufali. Navíc cena vína Ch. Pontet Canet 2019 ukázala, že trh o vína nabízená v kampani EN PRIMEUR 2019 má zájem! A pokud takto rozumné nastavení cen bude pokračovat, jsem si jistý, že i další vína se na tomto specifickém trhu dlouho neudrží a budou stejně jako víno Ch. Pontet Canet velice rychle vyprodaná.

Kampaň EN PRIMEUR se tak stane silnou a nesmírně zajímavou „štvanicí“ se snahou ulovit „alespoň to svoje“!

A protože díky ceně Ch. Pontet Canet 2019 tak trochu zapadly nabídky na sice ne tak věhlasná, ale svým způsobem taky zajímavá vína, dovolte mi, abych vám některá z nich připomenul.

• Do tohoto newsletteru jsem šel s tím, že napíšu krátký úvod a ostatní text pošlu do sekce EN PRIMEUR. No a vznikla z toho tahle „dálnice“ (tak snad někdy příště). Pokud nechcete číst dál, na svojí klávesnici použijte tlačítka CTRL+Delete.

Známý vinařský dům Denis Dubourdieu Domaines uvolnil ceny na svoje skvělá bílá a červená vína. A pochopitelně také na dvě excelentní botrytická vína z Barsacu (apelace Barsac je vzdálená pouze kousek od známější oblasti Sauternes, obě apelace odděluje jen kousek silnice a dálniční most).

Château REYNON 2019 RED & White (Premieres Cotes de Bordeaux): V současné době tento úspěšný vinařský dům vede Jacques Dubourdieu, který od svého otce Denise převzal nejen rodinou společnost, ale také kopu talentu. Jedná se o dokonale zralé víno se sametově jemnou, přesto ale příjemně silnou chutí, které ve vynikající kondici vydrží léta! FACTOR X: 9/10 (tradičně precizně vyrobené víno pocházející tzv. z velmi dobré rodiny).

Château CLOS FLORIDENE RED (Graves): Víno je silně poznamenáno neobvyklým sdružením Cabernet Sauvignonu a vápencové půdy. S černorybízovým charakterem, s náznaky lesních jahod, lékořice a trochu také kouře vykazuje hedvábně silné taniny a lehce zemité tóny! Cena je sice pouze o chlup nižší než u 2018, ale i tak se jedná o víno s velmi dobrým poměrem kvalita vs. cena (a to jak bílé, tak červené). FACTOR X: 8/10

Château DOISY DAENE (Barsac) - tentokrát opravdu hodně omezená produkce, avšak co příroda umožnila vyrobit, to je excelentní! FACTOR X: 9/10 (kdo tohle slastně lahodné víno nikdy neochutnal, nechť to zkusí právě teď!)

Château DOISY DAENE Blanc (Bordeaux Blanc) - každý rok vykazuje skvělou kvalitu, tak proč ne v roce 2019, který je navíc vedený jako skvělý ročník pro bílá vína? FACTOR X: 8,5/10 (lehce dubové, na bílé víno mimořádně trvanlivé)

Château MARJOSSE RED & White (Entre deux Mers, AOC Bordeaux) je vlastní projekt generálního manažera dvou slavných „Premieres Crus“ – Ch. Cheval Blanc a Ch. d´Yquem - Pierra Lurtona. Skvělé víno za stále ještě rozumnou cenu, byť i ta v posledních letech stoupá. Nicméně stoupá i kvalita! FACTOR X: 8,5/10 (jméno Pierre Lurton je dostatečně silná záruka kvality)

Château THIEULEY 2019 White (Bordeaux Blanc): Ch. Thieuley, které již několik let úspěšně vedou sestry Sylvie a Marie Courselle, patří mezi nejoblíbenější vína světové gastronomie. Sympatické duo mladých vinařek kromě dobře zaběhnutého podniku zdědilo také potřebnou rodinnou vášeň pro víno. FACTOR X: 9/10 (tahle perla gastronomie chutná znamenitě nejen k jídlu, ale i k pití samostatně, navíc nestojí majlant).

Château HAUT-BERGEY 2019 RED (Pessac-Léognan)
Již několik let vykazuje výjimečně příznivý poměr mezi kvalitou a cenou (majitelé rodina Garcin vlastní také fantastické Clos L´Eglise/Pomerol). Těžko se to chápe, ale zdejší vinice je skvěle odolná různě silným klimatickým výkyvům. Čím víc je v daném ročníku problémů, tím je tohle víno lepší!

Samozřejmě se nejedná o nějaký investiční „kauf“, ale tohle je příjemné a klidné víno, které ústy putuje tak přirozeně, že si jeho hebkou a laskavou chuť nabitou černým rybízem a sušenými švestkami uvědomíte, až když je „po všem“ (lahev je vypitá). Ve sklepě místo „nezabere“ (kvalita je dost dobrá), peněženku z ruky nevyrazí (cena je zaplatitelná) a chuť je skvělá! Navíc je zde cítit velmi dobrý potenciál stárnutí. Konzultuje Michel Rolland (zaručená kvalita precizně zvládnutého moderního stylu). FACTOR X: 9/10 (velmi dobré víno za cenu, která je o 20 % nižší než u vína ročníku 2018)!

Château LAFFITTE CARCASSET 2019 (Saint-Estéphe)
Historie Ch. Laffitte Carcasset sahá do poloviny 18. století. Panství se nachází v "Le Carcasset", což je místo v srdci oblasti St.-Estéphe. Tento krásný bílo-kamenný “Chartreuse“, kterému dal svoje jméno právník a státní zástupce krále Ludvíka XVI - Jean Laffitte, je tradicí velkých sídel své doby - s recepcí otevřenou na vinici a nádherným stoletým stromovým parkem.

Vinice o rozloze 35 hektarů je zasazena na štěrkové náhorní plošině Saint-Estèphe poblíž ústí řeky Gironde. Toto místo nejlépe vyjadřuje svůj potenciál nejen pro oba Cabernety, ale i pro odrůdu Merlot, které zde naplno využívají ideální klima.

Château Laffitte Carcasset vyrábí komplexní ovocné víno věrné stylu Saint-Estèphe, se skvělým aromatickým výrazem a krásnou taninovou strukturou, která mu dává navíc velmi dobrý potenciál stárnutí. Château Laffitte Carcasset funguje jako rodinné vinařství již od samého vzniku. Od 2016 jen vlastní Pierre Rousseau a jeho rodina. FACTOR X: 9/10 (podle všech zatím dostupných informací vinice apelace St.-Estéphe horké a suché léto zvládly bez jakýchkoli problémů, tak proč nezkusit víno chateau, které jsme doposud v žádném z předchozích ročníků nenabízeli?).

-Adolf Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno