AKTUALITY
VIDEO

Domaine DE PIGNAN_ Châteauneuf du PapeJak se vyrábí portské» další videa

Aktuality / komentáře

St.-Georges Côte Pavie 2012, 2016 a třeba i 2018?

29 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ 23. 7. 2019

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

tentokrát mě okounění ve vlastním sklepě přivedlo k vínu, se kterým jsem se poprvé seznámil někdy v roce 2015. Jedná se o chateau, jehož stavba není bůhvíjak honosná a okázalá (foto viz níže), avšak jeho vinice má hodně zajímavou polohu.

Z jedné strany vinice slavného Ch. PAVIE (však to je patrné již z názvu), naproti se rozkládá vinice LA GAFFELIERE (to také není špatný soused) a ve stráni přímo nad St.-Georges Côte Pavie je situovaná vinice dalšího saint-emilionského giganta - Ch. PAVIE DECESSE. A protože kousek přes silnici, směrem na sever se nachází vinice Ch. MOULIN ST.-GEORGES, což je chateau známého Alaina Vauthiera - vlastníka slavného Ch. AUSONE, může se mi někdo divit, když jsem ve sklepě objevil víno St.-Georges Côte Pavie 2012, že jsem neodolal?

A co potom, když víno ročníku 2012 je tahle skvělé? Prostě odkorkoval jsem mladé víno ročníku 2016 (vy jej právě teď od nás přebíráte do svého sklepa). Samozřejmě, je mladé, ale pokud se odvážíte jej ochutnat již dnes, říkám s emocemi, ale i bez nich, je vynikající! A co teprve za pár let, až dokonale dozraje!

- Pokud tedy víno ročníku 2016 ochutnáte (klidně obětujte jednu lahev mladého vína), jsem si jistý, že vás napadne, proč nemít ve sklepě také víno ročníku 2018?

A stejně jako v minulém newsletteru, kdy jsem se vracel k velmi dobrému vínu Ch. PINDEFLEURS (St.-Emilion), které v posledních letech exkluzivně nabízíme v kampani EN PRIMEUR (EP 2018 nevyjímaje), neboť tohle víno je za nabízenou cenu opravdu dobré, také tentokrát jsem se ochutnávkou vína staršího ročníku St.-Georges Cote Pavie utvrdil, jak skvělá jsou vína z Bordeaux - a přitom nemusí být bůhvíjak cenově náročná!

Za vínem Ch. St.-Georges Côte Pavie 2016 stojí vinařský dům J.P. Moueix (Hosanna, Trotanoy, La Fleur Petrus, Belair Monange apod.), avšak u vína r. 2018 proběhla změna. Víno r. 2018 má pod správou známý enolog/konzultant Stéphane Derenoncourt. A zajímavá hra s názvem "EN PRIMEUR" může pokračovat. A kdo je lepší, by mohlo být její další podstatou (samozřejmě s přihlédnutím ke klimatickým podmínkám zmíněných ročníků). Prostě EN PRIMEUR je hra, která baví!

-Adolf Kalina

Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno