AKTUALITY
Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

12. 8. 2020

"Albrecht Belgian Tripel 20"

Více...

DOMAINE DE PIGNAN

DOMAINE DE PIGNAN

5. 8. 2020

"Côtes du Rhône 2019"

Více...

» více aktualit

VIDEO

Domaine DE PIGNAN_ Châteauneuf du PapeJak se vyrábí portské» další videa

Aktuality / komentáře

Ducru Beaucaillou, Léoville Las Cases, Pichon L. Comtesse, Smith Haut-Lafitte, Le Gay..., a také několik cenově zajímavých vín!

18 - BORDEAUX EP 2018 - NEWSLETTER 4. 6. 2019

Dobrý den,

poslední dva dny minulého týdne byly ve Francii dny volna, nicméně hned včera začalo obchodování s bordeauxskými "primeurs 2018" opět pěkně zostra. Vinaři z Bordeaux uvolnili na trh celkem 13 maximálně zajímavých vín, z nichž některá by mohla padnout do oka tomu, kdo stále ještě pase po skvělém vínu za obstojnou cenu (v této kategorii stále ještě není konec).

Možná nejzajímavější je ale kvintet Ducru-Beaucaillou, Léoville Las Cases, Pichon L. Comtesse, Smith Haut-Lafitte a Le Gay, nicméně na EP trh vstoupila také další zajímavá vína.

Ch. MONTLABERT (konzultuje Hubert de Bouard, což je majitel Ch. Angelus a ten nejspíš nic špatného nevymyslí), anebo několik skvělých druhých vín RESERVE DE LA COMTESSE, LE PETIT LION DE LAS CASES či vynikajících Ch. MONTVIEL nebo MANOIR DE GAY (majitel Henri Parent - Le Gay, La Violette, Montviel). A nebo...

A protože o vínech je zajímavé psát, ale ještě lepší je vína ochutnávat, k tomuto dnešnímu newsletteru jsem si přizval vynikající vína Ch. Le Gay 2003 a mimořádně trvanlivé víno Reserve de La Comtesse 2001. Nevím, jestli mám být překvapený, neboť datum narození těchto dvou vín je skutečně letité, nicméně tato "starodávná" vína jsou dnes opravdu fantastická!

DUCRU BEAUCAILLOU 2018 - jako by člověk měl v ústech o několik svalů navíc. Přesto je tohle dynamické víno pořád to typické Ducru Beaucaillou. Tmavá fialková barva, vůně rybízu, ostružin a fialek a chuť, která prostě stojí za to! Na Ducru Beaucaillou ovšem tohle víno takhle nevyrobili jen tak náhodou, jak totiž zní přímo ze chateau, tohle je první "New Standard"! No klidně! Není to ospalé, není to pře-extrahované, je to dokonalé, těším se na další ročník!

LÉOVILLE LAS CASES 2018 je mírnější ve výrazu, víc klasické, noblesní, hladké, pěkně vyvážené a nádherně koncentrované, klidné a přesto vzrušující a podmanivé!

PICHON L. COMTESSE 2018 - jedno z nejlepších vín levého břehu (Médocu). Pichon L. Comtesse je dokonalé víno, u jehož ochutnávky jsem bohužel nepochopil, proč víno Ch. Latour, jehož vinice s vinicí Ch. Pichon L. Comtesse přímo sousedí, je na rozdíl od Comtesse tak podivně řídké a bez života!

SMITH HAUT LAFITTE 2018 - výjimečné víno! Společně s vínem Ch. Haut Bailly nezpochybnitelný král apelace Pessac-Léognan. V průběhu ochutnávky vín Ch. Smith Haut-Lafitte včetně skvělého vína Ch. Beauregard (Pomerol), které stejně jako SHL vlastní rodina Cathiard a které stejně jako SHL spoluvytváří winemaker F. Teitgen, jsem se z Fabiena pokoušel vymámit, jak by charakterizoval vína ročníku 2018 - což je moje klasická každoroční otázka. Po chvilce mi Teitgen do mého záznamníku řekl: "Hele, možná by to mohlo být takhle. Vína Pessac-Léognanu jsou něco jako "ocelová pěst v bavlněné rukavici, uvnitř silná, navenek hebká"! Sedí to dokonale!

LE GAY 2018 - majitel Henri Parent vytvořil se svým enologem M. Rollandem unikátní víno mimořádné chuťové kvality. Na Le Gay jezdíme pravidelně rok co rok, takže vína Le Gay dobře známe. Nicméně víno ročníku 2018 je rok co rok hodně rozdílné, vždy ale velmi dobře pitelné! Cit mága Michela Rollanda a dokonalá souhra terroiru nabízí jednoznačně nejlepší víno, jaké zde v posledních letech vyrobili. A to i přesto, že právě teď ochutnávám fantastické LE GAY 2003!
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/pomerol/le-gay/le-gay-2003/de1-wi347.html


-Seznam všech nejdůležitějších vín vydaných v pondělí 3.6.2019

SAINT-JULIEN
Ducru Beaucaillou, Léoville Las Cases, Le Petit Lion de Las Cases

PAUILLAC
Pichon L. Comtesse, Reserve de La Comtesse

Pessac-Léognan
Smith Haut-Lafitte, Smith Haut-Lafitte BLANC

POMEROL
Le Gay, La Violette, Manoir de Gay, Montviel,

SAINT-EMILION
Montlabert, Saint Georges Cote Pavie

Více pak na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR/Aktuality

-A. Kalina
Mobil: 603 460 675

Facebook profil Topvíno