AKTUALITY
22 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ / TOTALBEER.CZ

22 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ / TOTALBEER.CZ

3. 7. 2020

"Ukončení prodeje piv Muflon – Pivovar Kunratice!"

Více...

CO TO JE EN PRIMEUR

CO TO JE EN PRIMEUR

24. 4. 2019

""

Více...

» více aktualit

VIDEO

ADNAMS Wild Wave Cider» další videa

Aktuality / komentáře

Beausejour Duffau Lagarr.., TrotteVieille, Croix du Casse, Rollan de by, Greysac ...

17 - BORDEAUX EP 2018 - NEWSLETTER 31. 5. 2019

Dobrý den,

v této fázi kampaně en primeur to již nebude jiné. Na EP trh vstupují velká vína Bordeaux. To ale neznamená, že na ten samý trh nemohou vstoupit vína, která sice neokupují nejvyšší patra bordeauxské hierarchie, ale jejich hlavní atraktivita spočívá v dostatečně skvělé chuti za zaplatitelnou cenu. A takových vín je v Bordeaux připravených vstoupit na letošní EP trh stále ještě dost.

A přestože ve čtvrtek byl ve Francii svátek, i tak vstoupilo na trh několik úchvatných vín, která stojí za povšimnutí (a možná, že dnes to nebude jiné) ale Francouzi a pátek po dni volna, no to není tak jednoduchá trojčlenka, ale uvidíme.

- BEAUSEJOUR DUFFAU LAGARROSSE 2018 - fantastické víno! Za výrobou tohoto stojí hvězdný tandem N. Thienpont-S. Derenoncourt. Nemá smysl psát víc, BDL je exemplární produkt ročníku, v němž každý vinař mohl svoje hrozny uchopit, jak uměl. A na BDL je uchopili tak, že víno zmizelo z trhu během pár hodin poté, co na něj vstoupilo! Že pěkně děkuju.

- A excelentní je také víno Ch. TROTTE VIEILLE (St.-Emilion Grand Cru Classé). Toto "nenápadné" chateau s vinicí položenou na červeném jílu s vápencem v podloží, produkuje rok co rok zajímavé víno, jehož špičkové kvality si konečně všimli téměř všichni vlivní světoví kritici.

- A ještě musím zmínit alespoň tři skvělá vína kategorie "vynikají kvalita/zajímavá cena"!

Pomerolské LA CROIX DU CASSE ale zase tak velké překvapení není. Když jsme toto místo navštívili poprvé, říkali jsme si, proč je tohle víno tak dobré? Plochá vinice, stavba ani nemluvit a půda na povrchu jen prach. To ale vše pouze do té doby, než jsme přímo na vinici ochutnali pár zralých bobulí. Není to okázalé chateau, ale víno odtud pocházející je za nabízenou cenu naprostá špička! A víno r. 2018, jehož hrozny jsme v tekuté podobě chutnali na Ch. Batailley (Pauillac), což je stejný správce vinic CdC, vykazuje podobně luxusní kvalitu!

A vynikající kvalitu mají také vína Ch. ROLLAN DE BY a Ch. GREYSAC (Médoc, Cru Bourgeois). Samozřejmě, jedná se o vína trochu jiné kategorie, ale Ch. Rollan de By není chateau, jehož víno by se na českém trhu vyskytovalo pravidelně každý rok. Rollan de By je dostatečně zajímavé víno, které ke svému dokonalému vyjádření potřebuje trochu času (v lahvi zraje pomaleji), a pak je skvělé! A protože právě teď ochutnávám víno ročníku 2015/viz foto, mohu říct, že momentálně vím, o čem mluvím. Vína Ch. Rollan de By a Ch. Greysac (stejný majitel), jsou prostě jedno jako druhé vynikající! Nestojí majlant a chutnají skvěle!

Nám se tato vína podařilo vyrvat z jejich zaběhnutých trhů a alespoň částečně odklonit směrem na ČR trh. Tohle je prostě typ vína, který fanouškům vína z Bordeaux sedí! Zraje trochu pomaleji a déle, avšak pak je krásně pitelné, navíc dlouho vydrží!

-A. Kalina

Mobil: 603 460 675
http://www.topvino.cz

Facebook profil Topvíno