AKTUALITY
22 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ / TOTALBEER.CZ

22 – NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ / TOTALBEER.CZ

3. 7. 2020

"Ukončení prodeje piv Muflon – Pivovar Kunratice!"

Více...

CO TO JE EN PRIMEUR

CO TO JE EN PRIMEUR

24. 4. 2019

""

Více...

» více aktualit

VIDEO

ADNAMS Wild Wave Cider» další videa

Aktuality / komentáře

Závěr letošní kampaně Bordeaux EP 2018 je skoro za dveřmi!

16 - BORDEAUX EP 2018 - NEWSLETTER 29. 5. 2019

Dobrý den,

na tohle unikátní trio (viz foto), které jsem se právě rozhodl ochutnat (bohužel všechna tři vína najednou), by se hodila jedna skvělá hláška z mého oblíbeného televizního seriálu, který jsem si dnes před tímto mým "krátkým" nočním newsletterem pustil, abych si po několika týdenní kampani resetoval lehce namožené neurony.

- O co šlo. Dva chlápci (samozřejmě FBI) honili lupiče, a když je chytli (zastřelili), ten jeden tomu druhému říká: Tohle nebylo moje první "rodeo", co jsem kdy jel, ale byla to jízda! No snad je to při pohledu na tři zmíněná vína alespoň trochu srozumitelné.

Nicméně, tato tři skvělá vína jsem si dnes nevybral jen tak. V pondělí a včera v průběhu dne vstoupilo na en primeurový trh několik vynikajících vín, z nichž dvě z těchto tří právě ochutnávaných zcela nepochybně hrály první housle.

- Je neuvěřitelné, jakou výdrž mají vína Ch. D´ISSAN. Jak můžete vidět, ochutnávám 20 let staré víno a stále "drží"! Nádherná klasika. Vína z d´Issanu vydrží věky. Jistě, chce to dobré uskladnění, ale pokud takové podmínky máte, včera bylo uvolněno na trh víno ročníku 2018, navíc za o chlup nižší cenu než v ročníku 2016!

Pavie Macquin již na letošním en primeurovém trhu je. Takže když jsem ve sklepě objevil víno r. 2005, neodolal jsem. Tohle víno mi předvedlo skvělou, lehce zemitou noblesní chuť vynikající kvality. A víno r. 2018 bude ještě lepší!

A nakonec Troplong Mondot 2005. Tohle je vysoká liga! Když jsme při naší každoroční srpnové cestě po Bordeaux zajeli na návrší Mondot, neuniklo nám, že na Ch. Troplong Mondot usilovně pracují na novém sklepě (viz foto u článku v sekci EP a na homepage). Těšíme se na víno ročníku 2019, ale víno r. 2018 je prostě excelentní!

- A další skvělá vína, která včera vstoupila na EP trh a která rozhodně stojí za to mít ve vlastním sklepě!

Ch. Clos Fourtet 2018 - tohle je jedno ze skupiny chateaux, kde se nezúčastní soutěže, "kdo se bude snažit do svého vína naprat všeho co nejvíc, ten svoje víno nakonec přeextrahuje". Ch. Clos Fourtet se tohle netýká. Clos Fourtet 2018 je precizní, s velkým citem vyrobené víno, jehož chuť má špičkové parametry. A pozor! Clos Fourtet má také vynikající druhé víno. "Closerie" je sice trochu jemnější, méně složité a méně taninové, zato ale dříve pitelné, o což nejspíš šlo především!

A pak zde máme jedno z cca pěti nejlepších vín apelace Margaux - Ch. Lascombes. A to nejen první, ale i druhé Chevalier de Lascombes. Vinice Lascombes má v sobě kromě štěrku také spoustu jílu a vápence, což je mezi relativně chudými půdami apelace Margaux obrovské plus. Jíl a vápenec drží vodu, což znamená, že zdejší vinné keře měly v průběhu suchého léta díky jarním dlouhodobým dešťům konstantní zásobu vláhy. A to je důvod, proč je víno Ch. Lascombes 2018 tak skvělé (hrozny měly špičkovou kvalitu)!

- Samozřejmě i dnes budou vycházet další hvězdy velké bordeauxské scény, takže chuťově-investiční hra zvaná "en primeur" může pokračovat!

- Na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR/Aktuality najdete průběžně aktualizovaný seznam všech nejdůležitějších vín, která nejnověji vstoupila na "en primeurový" trh.

-A. Kalina

Mobil: 603 460 675
http://www.topvino.cz

Facebook profil Topvíno