AKTUALITY
VIDEO

MIKKELLER» další videa

Aktuality / komentáře

Šest vynikajících vín z oblasti Bandol!

NEWSLETTER (Aktuality z topvino.cz) 10. 9. 2018


V nejvýznamnější provensálské apelaci Bandol se nachází spousta vynikajících vinařství. V minulosti se zde rodila spíše těžká, výrazně kořenitá a enormně silná vína, která mnohdy byla i dost unavující. Jejich výrazný jihofrancouzský charakter bylo nutné "krotit" nejen dlouhým zráním na lahvi, ale také předlouhým provzdušňováním v dekantační karafě.

V průběhu několika posledních let se zde ale hodně změnilo. Vinaři z Bandolu výrazně "ubrali na plynu", opustili agresivní projev svých vín a v současnosti vyrábějí vína, která nejsou tak výstřední, těžká a komplikovaná. Převážná většina vín z Bandolu se proměnila v lahodná, skvěle pitelná vína s perfektní chuťovou strukturou postavenou na dokonalé rovnováze ovoce, koření, kyselosti, taninů a alkoholu. Mnohá z nich jsou brilantně hebká a přirozeně rafinovaná. Navíc nejenže dobře zrají, ale kupodivu se také krásně pijí již jako mladá.

- Na konci června jsme dovezli skvělá vína jednoho z nejlepších vinařství Bandolu - Domaines du Gros´Noré. A koncem prázdnin jsme naši nabídku obohatili o několik dalších, podobně vynikajících vín. Dovolte mi tedy, abych vám nabídl několik vynikajících vín z Bandolu k poprázdninovému grilování, nebo jen tak k večernímu popíjení.

1) Château PRADEAUX 2011
Pradeaux je prastaré chateau, jehož historie sahá až do poloviny 18. století, do dnešní doby vlastněné potomky původních majitelů. Díky klasickému způsobu zpracování hroznů v dubových kádích a čtyřletému zrání ve velkých dubových sudech je víno z Pradeaux určitě nejklasičtější klasik v Bandolu. Skvělé víno, jehož chuť stářím získává lahodně slastný výraz.
http://www.topvino.cz/vino/provence-bandol/pradeaux/pradeaux-rouge-2011/de1-wi4159.html

2) Domaine BUNAN 2014
Dokonalá zralost hroznů vložila do chuti tohoto vína velice jemnou nasládlost, perfektní hloubku a čistou příchuť černého rybízu, černých třešní a sušených švestek. Na patře je víno přirozeně hedvábné a vláčné!
http://www.topvino.cz/vino/provence-bandol/bunan/ze1121-no1351.html

3) Domaine DU GROS´NORÉ 2014, 2015
Domaine du Gros´Noré patří mezi nejlepší vinařství v Bandolu. Majitel Alain Pascal vyrábí mimořádně času odolné červené víno, jehož harmonická síla je přenášena do mírně nasládlé, hluboké ovocné chuti vyladěné něžnými, avšak brilantně pevnými taniny.
http://www.topvino.cz/vino/provence-bandol/gros-nore/ze1121-no1706.html

4) Domaine RAY-JANE 2014
Tradiční vinařství založené již v roce 1288 vyrábí skvělá vína, jejichž aromatický a chuťový směr určuje významná bandolská odrůda Mourvédre (90 %). Vína z Domaine Ray-Jane jsou pověstná svojí příchutí podobnou burgundskému Pinot Noir!
http://www.topvino.cz/vino/provence-bandol/ray-jane/ray-jane-2014/de1-wi2688.html

5) Domaines TEMPIER 2014, 2015
Domaines Tempier bylo vystavěno v roce 1834 za vlády Ludvíka XV. Jedná se o intenzivní moderní víno v distingovaném provedení. Hledáte-li víno na dlouhé uložení do sklepa se záměrem po letech si vychutnat jeho výjimečný chuťový potenciál, právě jste jej našli!
http://www.topvino.cz/vino/provence-bandol/tempier/ze1121-no1704.html

6) Domaine LA BASTIDE BLANCHE 2016
Hebká ovocnost, optimální kyselost, dynamické komplexní víno s pořádně razantními taniny (toto víno je sice relativně mladé, ale pokud milujete výrazné taniny, které se zde prezentují silou charolajského býka, tohle víno by vás mohlo zaujmout). Brilantní ročník 2016 umožnil vyrobit brilantní víno!
http://www.topvino.cz/vino/provence-bandol/la-bastide-blanche/la-bastide-blanche-2016/de1-wi3388.html

Naší kompletní nabídku vín z Bandolu včetně krátkého popisu oblasti najdete zde:
http://www.topvino.cz/vino/provence-bandol/ze1121.html

Facebook profil Topvíno