AKTUALITY
STONE Brewing

STONE Brewing

20. 5. 2019

"Americký pivovar Stone Brewing v Berlíně skončil!"

Více...

CO TO JE EN PRIMEUR

CO TO JE EN PRIMEUR

14. 4. 2019

""

Více...

MIKKELLER Brewery

MIKKELLER Brewery

14. 4. 2019

"Dovezli jsme z Dánska unikátní piva nezávislého pivovaru MIKKELLER!"

Více...

» více aktualit

VIDEO

MIKKELLER» další videa

Aktuality / komentáře

Skvělé víno z apelace St.-Emilion (L´ARROSÉE) a jedno vynikající "Cru Bourgeois" (Ch. de LAMARQUE)

NEWSLETTER (Aktuality z topvino.cz) 2. 9. 2018

Dobrý den všem fanouškům vína z Bordeaux,

při těchto mých nedělních ochutnávkách si kolikrát připadám jako letec v balónu: zcela určitě vím, že vzlétnu, ale bohužel nevím, jak přistanu. Ten zážitek ale za to přesto stojí!

1) Tentokrát bych vám rád nabídl vína dvou chateaux. Vynikající víno Ch. L´ARROSÉE již ale v současné době pod tímto názvem bohužel neexistuje.

Ch. L´Arrosée bylo jedno z nejklasičtějších vín Saint-Emilionu, potažmo celého Bordeaux. Víno z L´Arrosée patřilo k těm, která u světových vinných kritiků - většinou pak u těch z USA, nemělo na vysoká hodnocení téměř žádnou šanci. Je totiž tak klasické a nevýstřední, že málokterý americký kritik by se s jeho tradičním pojetím jakkoli popasoval. Pro spoustu vyznavačů klasického stylu ovšem vína z L´Arrosée mají osobité kouzlo dodnes. A pokud bych měl mluvit za sebe, vína z L´Arrosée jsou tak skvělá, že americké kritiky k nim vůbec nepotřebuji.
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/saint-emilion/arrosee-[l]/ze4-no170.html

Co se ale nemělo stát! V roce 2013 tato skvělá vinice včetně nové nemovitosti přešla pod správu vinařského domu Domaines Clarence Dillon, což není nikdo jiný, než společnost vlastnící slavná chateaux Haut-Brion a La Mission-Haut Brion (Pessac-Léognan). A tato společnost pak z tohoto skvělého vína za skvělou cenu vytvořila za pomoci vinice bývalého Ch. Tertre Daugay, což bývávalo víno oklo 15 EUR za lahev, neskutečně předražené víno, které pojmenovala Ch. Quintus (v současné době cca 90 EUR lahev)!

- Stále jsem se s touto změnou nesmířil. A to zvlášť poté, když jsem opět po letech (právě teď) víno z Ch. L´Arrosée ochutnal. A protože bylo opět vynikající, rozhodl jsem se nabídnout vám toto skvělé víno ročníku 2004 jako vzpomínku na výjimečné víno za relativně skvělou cenu, které se zde vyrábělo předtím, než bylo prodáno chamtivých Dillonům.
http://www.topvino.cz/vino/bordeaux/saint-emilion/arrosee-[l]/larrosee-2004/de1-wi394.html

--------------------------------------------------------

2) A protože, jak se zdá, malé množství alkoholu může klidně i osvěžit mysl, při naší letošní předposlední cestě do Bordeaux (poslední cesta bude sklizeň), kterou rok co rok pravidelně absolvujeme, abychom načerpali první dojmy z kvality hroznů nového ročníku, jsem si uvědomil, že v letošní kampani BORDEAUX EN PRIMEUR 2017 jsem vám zapomněl nabídnout jedno neskutečně dobré víno z apelace Haut-Médoc. Jedná se o víno Château DE LAMARQUE.

1) Nabídku na vína Ch. DE LAMARQUE posledních dvou ročníků 2016 a 2017 najdete na našich webových stránkách v sekci EN PRIMEUR.

2) Krátkou historii Château de Lamarque pak najdete zde:
http://www.topvino.cz/index.php

Château de Lamarque ale rozhodně není žádným outsiderem, což dokazuje fakt, že za výrobou zdejšího vína stojí hvězda mezi bordeauxskými potažmo světovými enology, známý Eric Boissenot (jeho slavný otec Jacques na de Lamarque začal působit víc než před dvaceti lety). Eric Boissenot je považován za jednoho z nejlepších enologických konzultantů na levém břehu řeky Garonne, zvláště pokud se jedná o vlastnosti apelace Medoc. Prestižní francouzský časopis "La Revue du Vin de France" jej nedávno zařadil do žebříčku sta nejvlivnějších osob ve světě vína.

Mezi klienty E. Boissenota patří nejprestižnější chateaux levého břehu. E. Boissenot se v současné době podílí na výrobě vína u Ch. Lafite-Rothschild, Ch. Margaux, Mouton-Rothschild, Palmer, Pichon Comtesse, Pichon Baron, Latour, Ducru-Beaucaillou, Léoville Barton, Brane Cantenac, Léoville La Cases, Gruaud-Larose a mnoha dalších prvotřídních chateaux včetně Ch. DE LAMARQUE.

E. Boissenot působící převážně v Médocu chválí zdejší vína pro jejich rovnováhu, eleganci a ovocnost, to vše se zvláštním zřetelem k medockým kabernetům, které miluje.

---------------------------------------------------------------------------

P.S. V některém z následujících newsletterů vám v sekci EN PRIMEUR nabídnu v krátkém článku pohled na dosavadní průběh sezóny a kvalitu hroznů nového bordeauxského ročníku 2018. A pro ty "nejzápalenější" fanoušky vína z Bordeaux, tak například takto na konci srpna 2018 vypadaly hrozny pocházející z vinice Ch. LAGRANGE (apelace St.-Julien). Vypadají dost dobře, co říkáte?

Facebook profil Topvíno