AKTUALITY
MOTORHEAD kvartet!

MOTORHEAD kvartet!

29. 7. 2019

"Whisky, rum, pivo!"

Více...

Château MOUTON CADET

Château MOUTON CADET

29. 7. 2019

"AOC Bordeaux Rouge 2014, 2015, AOC St.-Emilion 2015"

Více...

BUNAN Rosé (Provence, Bandol)

BUNAN Rosé (Provence, Bandol)

17. 7. 2019

"Zralé provensálské růžové víno, které chutná skvěle! Zvlášť když sedíte večer na balkoně nebo zahradní terase!"

Více...

26 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ

26 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ

28. 6. 2019

"Château LA CANORGUE (Provence)"

Více...

20. 5. 2019

STONE Brewing - Americký pivovar Stone Brewing v Berlíně skončil!

» více aktualit

VIDEO

MIKKELLER» další videa

Aktuality / komentáře

Jeden z nejlepších amerických řemeslných pivovarů.

GREAT DIVIDE Brewing - USA, Colorado, Denver 30. 10. 2017


Pivovar Great Divide založil v roce 1994 v Denveru (stát Colorado) současný majitel Brian Dunn. Více než deset let před tím Dunn procestoval jen tak pro zábavu několik států mimo Ameriku. Na svých cestách se zabýval vším možným. V Alžírsku pomáhal založit farmu, v Portugalsku obchodoval v zemědělství a v Holandsku poznával piva z celého světa. Když se pak vrátil do Colorada, obohacen o spoustu zkušeností z obchodu, rozhodl se založit svůj vlastní pivovar.

S finanční podporou rodiny, přátel a půjčky od města Denver se jeho sen o vaření piva stal realitou. Hned po otevření Great Divide byl Dunn jediným zaměstnancem na plný úvazek. "Dělal jsem prakticky všechno: vytvářel recepty, vařil pivo, plnil ho do lahví, dělal jsem účetnictví, prostě všechno.

"Například v době, kdy byl vytvořen "Hercules", jsme nedělali žádná testovací piva, prostě jsme na to neměli lidi ani místo. A tak jsem sepsal parametry, kterých chceme u tohoto piva dosáhnout – sílu, hořkost, chuťový profil – a pak jsme seděli v pivovaru a vylepšovali ho na papíře. Od té doby jsme na něm opravdu moc nezměnili“, říká Dunn. Jediné, co mně v současné době chybí, je čas na to, abych svoje piva vařil sám jako na začátku".

Jak se pivovar rozrůstal, některé úkoly musel Dunn přenechat ostatním. Jeho zařazení ve firmě se vyvinulo spíše k obchodním operacím, kterým by se ale, jak sám říká, nemohl věnovat, kdyby v Great Divide neměl skvělé spolupracovníky ve výrobě.

- Piva Great Divide jsou hodně chmelená, ale zároveň mají obrovský sladový základ, který je dělá extrémně dobře vyvážená, protože všechen ten slad vyvažuje hořkost. Pivovar Great Divide v současné době patří mezi deset nejlepších amerických řemeslných pivovarů (viz například http://www.ratebeer.com)!

GREAT DIVIDE Herkules je pekelně hořké, plné a robustní "Double IPA" vytvořené ze tří druhů amerických chmelů (Columbus, Centenial, Simcoe), jehož chuť působí jako lodní náklad nejtěžších stavebních strojů. Tohle je druhá tvář amerického IPA Imperial stylu (velký kontrast například s něžným pivem Coronado 21 Anniversary). Herkules má bujnou, dlouhotrvající pěnu, lehce zakalenou barvu a přímo božskou chuť napěchovanou chmelem a borovicovou pryskyřicí. Zároveň má ale také obrovský sladový základ, který ho dělá extrémně dobře vyváženým. Kdo miluje robustní americký pivní styl, tohle je správná adresa. Fenomenální pivo!

GREAT DIVIDE TITAN IPA je podsadité IPA (Indian Pale ALE), jehož vůně a chuť nabízí chmelově-citrusové tóny s lehkým karamelovým nádechem. Chuť má sice nižší říz, ale díky fenomenální harmonii chmele a sladu také dynamiku, která je podobná "tahu" dvou turbodmychadel. Great Divide z amerického Denveru (stát Colorado) vyrábí mohutná, absolutně slastná piva, jejichž robustní chuťový profil stojí za poznání!

GREAT DIVIDE Yeti je fenomenální "Imperial Stout", hodně tmavé, hodně hořké, silné a mohutné pivo, těžké jako největší americký track. Yeti má bohatou pěnu tmavé hnědo-černé barvy, noblesní čokoládově-chmelovou vůni s nádechem karamelu a naprosto šokující, gigantickou chuť, která na patře působí jako lavina tekuté hořké čokolády. Doušek má nekonečnou hloubku, ale také překvapivě odvážnou stopu chmele. Je komplexní, harmonický a hebký jako samet, chuťová harmonie tolik typická pro piva Great Divide napomáhá vytvořit hédonistický pocit absolutní blaženosti. Tohle je super Stout!

Facebook profil Topvíno