AKTUALITY
SPEAKEASY Brewing

SPEAKEASY Brewing

19. 12. 2017

"Vynikající kalifornská piva ze San Francisca!"

Více...

Cognac DEAU

Cognac DEAU

15. 10. 2017

"Koňaky DEAU jsou stejně výjimečné jako francouzský styl umění žít!"

Více...

Ch. MAUVEZIN

Ch. MAUVEZIN

12. 10. 2017

"St.- Emilion - BORDEAUX"

Více...

DE BRABANDERE Brouwerij

DE BRABANDERE Brouwerij

19. 9. 2017

" - 120 let historie, skvělá belgická piva PETRUS"

Více...

» více aktualit

Aktuality / komentáře

St.- Emilion - BORDEAUX

Ch. MAUVEZIN 12. 10. 2017

Baví mě v Bordeaux objevovat vína, která jsou nejen chuťově zajímavá (těch je v Bordeaux samozřejmě spousta), ale zároveň nestojí moc. A přesně takové je také víno Ch. Mauvezin.

Château MAUVEZIN je typické staré saint-emilionské chateau situované naproti slavného Ch. PAVIE, jehož historie sahá až do 1741. Možná proto má vinice Mauvezin tak skvělý potenciál. Jílovitě-vápencová půda o rozloze šest hektarů, na níž se pěstují hrozny odrůdy Merlot (75 %) a Cabernet Franc (25 %) dodává rok co rok znamenité hrozny.

Nedávno jsem ze svých domácích zásob ochutnal víno ročníku 1994 a bylo neskutečně dobré! Těžko se pak divit, že při našich prázdninových cestách po Bordeaux se moje snaha koupit alespoň pár bedýnek tohoto skvělého vína ještě zdvojnásobila. Nakonec jsem samozřejmě skončil v "office" na Ch. La Gaffeliere (od roku 2014 současný majitel Ch. Mauvezin).

Přiznávám, že možná by mě ani napadlo - ale co na tom záleží - že "Grand Cru" vinice Mauvezin může mít až takto vynikající potenciál. Pokud tohle víno někdy ochutnáte, však také proto jsem jej zařadil do naší standardní nabídky (podařilo se mi sehnat pár bedýnek přímo od majitele), nepochybuji, že jeho chuť vás ohromí stejně jako nás. Zvlášť potom, pokud si připomenete jeho cenu.

- MAUVEZIN 2008 - podobně jako u vína ročníku 2012 také zde je cítit nedostižná typická saint-emilionská klasika. Víno voní po černém rybízu, lékořici a dubu, středně plná a velmi dobře zralá chuť nabízí "starosvětskou" ovocnost obohacenou příjemně nasládlou příchutí (hrozny musely být dokonale zralé). Hebké taniny pak doušek krásně dolaďují. Ne každé víno ročníku 2008 je takhle hezky harmonické a ne každé víno ročníku 2008 je vybavené takto vzrušující středověkou "patinou".

- MAUVEZIN 2012 voní po černém rybízu, švestkách a lékořici. V chuti vládnou jemné taniny, je hezky vyvážená, je zde cítit trochu švestkových pecek, žádná moderna, ale hezká starosvětská klasika. Za nabídnutou cenu brilantní víno!

Facebook profil Topvíno