AKTUALITY
CO TO JE EN PRIMEUR

CO TO JE EN PRIMEUR

16. 4. 2018

"Kampaň BORDEAUX EN PRIMEUR 2017 začala!"

Více...

SPEAKEASY Brewing

SPEAKEASY Brewing

19. 12. 2017

"Vynikající kalifornská piva ze San Francisca!"

Více...

Cognac DEAU

Cognac DEAU

15. 10. 2017

"Koňaky DEAU jsou stejně výjimečné jako francouzský styl umění žít!"

Více...

Ch. MAUVEZIN

Ch. MAUVEZIN

12. 10. 2017

"St.- Emilion - BORDEAUX"

Více...

DE BRABANDERE Brouwerij

DE BRABANDERE Brouwerij

19. 9. 2017

" - 120 let historie, skvělá belgická piva PETRUS"

Více...

» více aktualit

Aktuality / komentáře

STONE Brewing - Imperial Russian Stout

Historie jednoho výjimečného pivního stylu! 2. 1. 2017

„Imperiální ruský stout“ vznikl díky ruskému carskému dvoru, který po svých britských dodavatelích tohoto tmavého moku požadoval stále silnější a mohutnější varianty.

Novodobá historie praví, že Stone vlastně vybojoval pro všechny americké pivovary možnost používat název "Russian Imperial Stout". Přestože je dobře známo, že "Russian Imperial Stout" bylo britské pivo vařené pro ruský carský dvůr, americké úřady nechtěly Stone tento název povolit, protože prý je zavádějící a předznamenává, že se jedná o pivo vyrobené v Rusku. Obecně je používání geografických názvů (mnichovský, dortmundský) zakázáno, pokud ovšem nezdomácnělo tak, že jméno země či města ztratilo význam.

Stone tedy musel americkým úřadům dokázat, že Russian Imperial Stout je v podstatě obecný název, podobně jako India Pale Ale. Ostatně, IPA byla americkými úřady oficiálně uznána koncem třicátých let 20. století, což bylo naposledy, kdy se podobný problém řešil.

Nebylo to právě jednoduché. Ve Stone zkompilovali velké množství informací z "Beer Advocate", knih Michaela Jacksona, Stephena Beaumonta a dalších zdrojů. Také se snažili zapojit další řemeslné pivovary. Těch se stejným problémem ale nebylo mnoho, protože většina z nich vařila IRS pro výtoč ve svém okolí a díky tomu, že jej nelahvovala, nemusela označování balení řešit. Celý proces se táhl tři roky, až konečně 29. června 2005 byl název Imperial Russian Stout pro USA uznán jako typ piva bez vztahu ke geografickému označení, a mohl tak být volně používán.

http://www.topvino.cz/pivo/americke/stone/stone-imperial-russian-stout-2016/de1-wi1090.html

Facebook profil Topvíno