AKTUALITY
Cissac 2016 / Lamothe Cissac 2016

Cissac 2016 / Lamothe Cissac 2016

16. 10. 2019

"Cissac - velmi dobře pitelná vína za slušnou cenu!"

Více...

GANSTALLER Affumicator Smoked Doppelbock

GANSTALLER Affumicator Smoked Doppelbock

16. 10. 2019

"Unikátní kouřově-uzené pivo!"

Více...

DE MOLEN Cliffhanger Smoked Doppelbock

DE MOLEN Cliffhanger Smoked Doppelbock

16. 10. 2019

"Mírně uzený "Doppelbock Lager" s něžnou kouřovou clonou, vařený v kolaboraci se španělským pivovarem Pochs!"

Více...

» více aktualit

VIDEO

MIKKELLER» další videa

Aktuality / komentáře

Château Cos d´Estournel
- „Semper Fidelis“, navždy věrni! 10. 12. 2015

Château Cos d´Estournel se nachází v nejsevernější části Médocu v apelaci Saint-Estéphe (Bordeaux). Tuto pozoruhodnou a svéráznou stavbu nechal na počátku 19. století vystavět Louis-Gaspard d´Estournel. Na první pohled by se mohlo zdát, že tohle chateau je bláznovství ve velkém stylu, nicméně pokud někdy tento působivý palác v orientálním stylu navštívíte, buďte připraveni na to, že všudypřítomná exotická atmosféra indického bazaru, vás okamžitě pohltí.

Vinařství je pojmenováno podle příjmení zakladatele a z části podle kamenitě-štěrkovitého svahu, který je plný oblázků. Slovo „Cos“ znamená ve starém gaskoňském dialektu „oblázkový kopec“. Štěrkovité svahy na podloží z vápence jsou slibnou půdou pro vynikající vinici. Její poréznost nedovolí zadržovat vodu, což nutí révu zapustit kořeny révy hlouběji až k vápencovému základu. Tím se zpomalí proudění mízy a ta se zahušťuje. Díky zvláštní kombinaci půdy pak hrozny získávají výjimečnou a osobitou chuť.

Původně usedlost sloužila jako konírny a vinné sklepy. Louis-Gaspard neúnavně cestoval přes oceán do Indie a Arábie, propagoval a prodával svoje víno a nazpět přivážel divoké koně, které choval na svěžích loukách obklopujících vinici. Jednou si během plavby na moři všiml, že víno uložené na korábu v sudech se výrazně zlepšilo. A tak část nákladu směřujícího do Indie vzal zpět do Francie. Víno z těchto sudů pak nabídl svým hostům, kteří z něj byli přímo nadšeni. Možná právě tady v tomto období započala téměř nepřetržitá sláva vína z Cos d´Estournel.

Ale ani v posledních letech se kvalitě vína z Cos d´Estournel nedá nic vytknout. I když zde již od roku 2012 není na postu hlavního manažera charismatický Jean-Guillaume Prats, který přijal novou výzvu a odešel k LVMH, Aymeric de Gironde, který nastoupil na jeho místo, pokračuje s Cos d´Estournel na stejně vysoké úrovni. Poslední důkaz o správně nastaveném směru je nepochybně víno ročníku 2014.

Cos d´Estournel 2014 je mohutné víno, krásně hladké a sametové, jeden doušek v ústech okamžitě nabere dvojnásobný objem. Skvělá kyselinka (pH 3,77), mohutná porce taninů (IPT 87), perfektní rovnováha a unikátní nádech minerality jsou vlastnosti, které vínu z „Cosu“ zajišťují nejen šarm, ale také potenciál k dlouhověkosti. Víno z Château Cos d´Estournel se stále vyznačuje nenapodobitelnou hebkostí, navíc získává klasičtější formu, aniž by při tom ztratilo eleganci a vytříbenou rafinovanost.

A i když se zde za poslední roky dost změnilo, zásadní odklon z cesty vyšlapané předchozím managementem se rozhodně nekoná, neboť zde dál nezvratně ctí historické motto usedlosti: „Semper Fidelis“, navždy věrni!

Oblast: Bordeaux / Médoc / Saint-Estéphe
Založeno: 19. století
Klasifikace: 2e Grand Cru Classé
Rozloha vinic: 91 ha
Stáří keřů: 35 let
Půda: Čtvrtohorní hluboké štěrky, vápenec v podloží
Pěstované odrůdy: 60 % Cabernet Sauvignon, 38 % Merlot, 2 % Cabernet Franc
Produkce prvního vína: cca 235 000 lahví
Délka zrání v sudech: 14 - 18 měsíců
Vyráběná vína: Cos d´Estournel, Pagodes de Cos (2. víno), Cos d´Estournel White

Facebook profil Topvíno