AKTUALITY
CO TO JE EN PRIMEUR

CO TO JE EN PRIMEUR

24. 4. 2019

""

Více...

Cuvée Henri Cuvelier 2014

Cuvée Henri Cuvelier 2014

12. 5. 2020

"Velmi dobře pitelné víno za cenu, která nezarmoutí!"

Více...

Château Clos de Bouard

Château Clos de Bouard

16. 4. 2020

"Dame de Bouard 2017"

Více...

Château Bellisle Mondotte 2017

Château Bellisle Mondotte 2017

14. 4. 2020

"Silné jako býk! Přesto krásně pitelné!"

Více...

» více aktualit

VIDEO

ADNAMS Wild Wave Cider» další videa

Aktuality / komentáře

Château Cos d´Estournel
- „Semper Fidelis“, navždy věrni! 10. 12. 2015

Château Cos d´Estournel se nachází v nejsevernější části Médocu v apelaci Saint-Estéphe (Bordeaux). Tuto pozoruhodnou a svéráznou stavbu nechal na počátku 19. století vystavět Louis-Gaspard d´Estournel. Na první pohled by se mohlo zdát, že tohle chateau je bláznovství ve velkém stylu, nicméně pokud někdy tento působivý palác v orientálním stylu navštívíte, buďte připraveni na to, že všudypřítomná exotická atmosféra indického bazaru, vás okamžitě pohltí.

Vinařství je pojmenováno podle příjmení zakladatele a z části podle kamenitě-štěrkovitého svahu, který je plný oblázků. Slovo „Cos“ znamená ve starém gaskoňském dialektu „oblázkový kopec“. Štěrkovité svahy na podloží z vápence jsou slibnou půdou pro vynikající vinici. Její poréznost nedovolí zadržovat vodu, což nutí révu zapustit kořeny révy hlouběji až k vápencovému základu. Tím se zpomalí proudění mízy a ta se zahušťuje. Díky zvláštní kombinaci půdy pak hrozny získávají výjimečnou a osobitou chuť.

Původně usedlost sloužila jako konírny a vinné sklepy. Louis-Gaspard neúnavně cestoval přes oceán do Indie a Arábie, propagoval a prodával svoje víno a nazpět přivážel divoké koně, které choval na svěžích loukách obklopujících vinici. Jednou si během plavby na moři všiml, že víno uložené na korábu v sudech se výrazně zlepšilo. A tak část nákladu směřujícího do Indie vzal zpět do Francie. Víno z těchto sudů pak nabídl svým hostům, kteří z něj byli přímo nadšeni. Možná právě tady v tomto období započala téměř nepřetržitá sláva vína z Cos d´Estournel.

Ale ani v posledních letech se kvalitě vína z Cos d´Estournel nedá nic vytknout. I když zde již od roku 2012 není na postu hlavního manažera charismatický Jean-Guillaume Prats, který přijal novou výzvu a odešel k LVMH, Aymeric de Gironde, který nastoupil na jeho místo, pokračuje s Cos d´Estournel na stejně vysoké úrovni. Poslední důkaz o správně nastaveném směru je nepochybně víno ročníku 2014.

Cos d´Estournel 2014 je mohutné víno, krásně hladké a sametové, jeden doušek v ústech okamžitě nabere dvojnásobný objem. Skvělá kyselinka (pH 3,77), mohutná porce taninů (IPT 87), perfektní rovnováha a unikátní nádech minerality jsou vlastnosti, které vínu z „Cosu“ zajišťují nejen šarm, ale také potenciál k dlouhověkosti. Víno z Château Cos d´Estournel se stále vyznačuje nenapodobitelnou hebkostí, navíc získává klasičtější formu, aniž by při tom ztratilo eleganci a vytříbenou rafinovanost.

A i když se zde za poslední roky dost změnilo, zásadní odklon z cesty vyšlapané předchozím managementem se rozhodně nekoná, neboť zde dál nezvratně ctí historické motto usedlosti: „Semper Fidelis“, navždy věrni!

Oblast: Bordeaux / Médoc / Saint-Estéphe
Založeno: 19. století
Klasifikace: 2e Grand Cru Classé
Rozloha vinic: 91 ha
Stáří keřů: 35 let
Půda: Čtvrtohorní hluboké štěrky, vápenec v podloží
Pěstované odrůdy: 60 % Cabernet Sauvignon, 38 % Merlot, 2 % Cabernet Franc
Produkce prvního vína: cca 235 000 lahví
Délka zrání v sudech: 14 - 18 měsíců
Vyráběná vína: Cos d´Estournel, Pagodes de Cos (2. víno), Cos d´Estournel White

Facebook profil Topvíno