Stout: tento styl vznikl z porterů vařených v Anglii. Když už se styl Porter "okoukal", bylo potřeba vymyslet něco bohatšího, silnějšího a plnějšího. Na scénu přichází Stout, který na nějaký čas vytlačil Porter z trhu. Dnes už je Porter zase zpět a oba styly spolu úspěšně koexistují.

- Stout se vyrábí z tmavých pražených sladů, což má za následek tmavou barvu zpravidla černou jako uhlí (není ale pravidlem). Oproti Porteru je chuť Stoutu méně sladká, více karamelová, čokoládová, kávová a kakaová, plná tónů pražené hořkosti. Ve Stoutu můžeme pocítit také náznak chmelové hořkosti, nicméně ta je zpravidla pohlcena právě hořkostí kakaa, čokolády nebo kávy.

V současné době jsou populární různé varianty Stoutu. Nejznámější verze jsou:

- Irish Dry Stout (typickým charakterem irského suchého stoutu z dob Arthura Guinesse je lehčí tělo a suchá chuť spáleného hořkého espressa, s příchutí jemné chmelové hořkosti.)
- Oatmeal Stout (s přídavkem ovesných vloček)
- Sweet/Milk/Cream Stout (tento zajímavý pivní styl je vytvořen přidáním mléčné laktózy/cukru. Pivní kvasinky při fermentaci nejsou schopny tento cukr zpracovat, takže v pivu zůstává. Výsledkem je sladší a tělnatější chuť).
- Chocolate Stout/Coffee Stout (s přídavkem čokolády nebo kávy)
- Oyster Stout (s přídavkem extraktu ústřic)
- Imperial Stout/Russian Imperial Stout (tento styl vznikl pro carský dvůr Kateřiny Veliké. Cesta do Ruska byla v té době hodně dlouhá, takže bylo potřeba vyrobit speciální variantu, která by náročnou cestu "přežila". Vznikl silný a bohatý Stout nabitý nejen kávou a čokoládou, ale také jemnou chmelovou hořkostí, nevtíravou ovocností a mohutnou alkoholovou silou. "Imperial Stout" nebo "Russian Imperial Stout" je silné pivo s obsahem alkoholu okolo 10 %, mimořádně vhodné pro zrání v dubových sudech například po whisky nebo portském.
Další produkty stylu Stout
Název Hodnocení Cena
OEDIPUS Panty Stout9.359 Kč
COOPERS Stout Extra954 Kč
SIERRA NEVADA Stout8.924 Kč
Fullers Black Cab Stout849 Kč
MAXIMUS Stout759 Kč
ADNAMS Blackshore Stout (500 ml)046 Kč
EMELISSE Espresso Stout KK 20 l04 195 Kč
HARVIESTOUN Nitro Stout KK 30 l04 395 Kč