ALE ("ejl") je označení pro svrchně kvašená piva. Různé typy kvasnic, vyšší teplota při kvašení, aromatické odrůdy chmele a různé druhy sladů dodávají těmto pivům rozmanité vůně a chutě. Pro nepříliš zkušeného konzumenta, zvyklého hlavně na ležák, mohou svrchně kvašená piva nabitá chmelově-ovocnou pestrostí vyvolat nejen údiv, ale třeba i nepochopení spojené s negativními reakcemi.

Piva ALE se rozdělují do tří skupin: PALE (světlé), AMBER (polotmavé) a Black (tmavé). Všechna ALE jsou svrchně kvašená piva, avšak ne všechna musí být světlá. Podle této definice pak termín "ALE" může zahrnovat i další tradiční pivní styly, jako je například Porter nebo Stout.

Pale ALE ("pejl ejl" - světlé, svrchně kvašené) je jeden ze základních stylů svrchně kvašených piv (viz styl ALE). Původ pochází z konce 19. století a jméno je odvozeno od praxe používání světlých sladů v některých případech také s lehkou karamelovou přítomností (barva piva může být i trochu tmavší). Jedná se o vyrovnanou směs ovocných, zemitých a těstových sladů a vybraných hořkých chmelů.

- Belgian Pale ALE - belgické verze jsou většinou silná piva. Nejznámější jsou "Belgian Strong ALE" nebo "Belgian Strong Dark ALE". Před silou těchto piv kromě označení alkoholu na etiketě nic nevaruje. Dobrým vodítkem je tedy sledování názvů, které o daném pivu ledacos napoví (Duvel, Delirium Tremens, Satan, Lucifer, Damnation). V chuti se belgická Pale ALE přiklánějí k větší ovocné trpkosti, chmelově hořkému a sladově-kvasnicovému, výrazně kořenitému charakteru.

- APA> (American Pale ALE) - Američané vzali do svých rukou anglický Pale ALE a vytvořili z něj vlastní pivo. Chuť tohoto světlého/případně polotmavého ALE je pěkně plná a výrazně sladová, s tóny tropického ovoce (pomeranče, grepu, citronu) a borovice, mnohdy také mírně karamelová. Lahodná hořkost prostupuje pivem od prvního doušku až po poslední lok. APA jsou prostě více chmelená a hořká, ale ne tak jako IPA.

- ASA (American Strong ALE) jsou piva víceméně stejná jako APA, liší se ale vyšším obsahem alkoholu.

- English Pale ALE je výrazné a silné pivo. Mezi světovými konzumenty piva je považováno za "bitter" v lahvi. Sladký karamelový nádech se vkusně propojuje s bylinnou vůní chmele. První doušek může mít výraznou příchuť sladu, kterou v dochuti doplňuje masivní chmelová hořkost obohacená o umírněné ovocné tóny (lesní plody). Pěna ale nic moc, ovšem chuť je tradičně vynikající a podmanivá!
Další produkty stylu Pale ALE
Název Hodnocení Cena
BUXTON PALE, Citra, Ekuanot & Victoria Secret9.162 Kč
HARVIESTOUN The Ridge977 Kč
HARVIESTOUN The Ridge959 Kč
SIERRA NEVADA Pale ALE943 Kč
BUXTON SPA SPECIAL PALE ALE8.957 Kč
ADNAMS Ghost Ship Pale ALE Citra (500 ml)8.947 Kč
COOPERS Sparkling ALE8.549 Kč
COOPERS Original Pale ALE849 Kč
ADNAMS Mosaic Pale ALE031 Kč
ADNAMS Ghost Ship Mini Keg 5 l0495 Kč
zADNAMS Explorer East Coast Blonde040 Kč
KEES Pale ALE Citra079 Kč
IRON MAIDEN Trooper Pale ALE030 Kč
BREWDOG Dead Pony Club045 Kč
zADNAMS Mosaic Pale ALE KK 30 l02 695 Kč
ADNAMS Ghost Ship Pale ALE Citra 30 l KK02 795 Kč
ADNAMS Mosaic Mini Keg 5 l0495 Kč